Kołysankę „Ach śpij kochanie” znają chyba wszystkie mamy i prawie wszystkie śpiewają ją swoim dzieciom. Niestety – najbardziej prawdziwe są w niej słowa „…więc dlaczego nie chcesz spać”, bo większość dzieci w różnych okresach swego życia ma większe lub mniejsze kłopoty ze snem.
Noworodek przesypia większą część doby. Budzi się zazwyczaj wtedy, gdy jest głodny czyli średnio co 2-3 godziny. Wraz z upływem kolejnych miesięcy wydłuża się czas czuwania dziecka i długość jego snu w nocy. Niemowlę 4-miesięczne potrafi już przespać niemal całą noc, a w trzecim kwartale życia dziecko sypia dwa razy w ciągu dnia i ok. 9-10 godzin w nocy. Tak zachowują się „podręcznikowe” dzieci, jednak w rzeczywistości każde niemowlę jest inne – jedne śpią dłużej, inne krócej, bywają takie, które niemal od początku przesypiają noce, a inne budzą się co dwie, trzy godziny i domagają karmienia.
Co robić, aby nasz maluch zasypiał bez cowieczornych „koncertów” i przesypiał całą noc?
Możemy wypróbować kilka sposobów: 1. Staraj się wprowadzić maluchowi stały rytm dnia – daje mu to poczucie bezpieczeństwa, a widok mamy przygotowującej kąpiel i łóżeczko będzie mu się kojarzyć z zakończeniem czasu zabawy i przygotowaniem do snu.
2. Uważnie obserwuj malucha – jeśli ziewa, wkłada paluszki do buzi, marudzi, to znak, że jest zmęczony i pora położyć go spać. Jeśli przegapisz odpowiedni moment, będzie ci trudniej uśpić malca, bo zbyt zmęczonemu dziecku trudno jest usnąć.
3. Dobrze wywietrz pokój, w którym śpi dziecko, zadbaj o prawidłową wilgotność powietrza, wyjmij z łóżeczka zabawki, które mogą rozpraszać malucha i utrudniać mu zasypianie.
4. Wieczorem organizuj dziecku spokojne, wyciszające zabawy, nie włączaj przy nim telewizora, aby głośne dźwięki nie wpływały na malucha zbyt pobudzająco.
5. Przygotuj ciepłą kąpiel, a po niej wykonaj dziecku odprężający masaż – dotyk Twoich dłoni również podziała na malucha kojąco i wyciszy je przed snem.
6. Niektóre dzieci bardzo lubią być przed snem mocno opatulane kocykiem lub kołderką – musisz sama sprawdzić, czy Twój maluch to lubi, być może potrzebuje do spania więcej „luzu”.
7. Starsze niemowlęta i dzieci kilkuletnie mają swoje ulubione zabawki, przytulanki, które dają im poczucie bezpieczeństwa – pozwól im zabierać je do łóżeczka, musisz tylko sprawdzić, czy są to zabawki bezpieczne.