Badania przesiewowe noworodków w Instytucie Matki i Dziecka
2009/2/26 18:50:00
Instytut Matki i Dziecka jest pionierem badań przesiewowych noworodków w Polsce. Tutaj też prowadzi się badania pilotażowe w kierunku rzadkich chorób metabolicznych. Pilotaż obejmuje województwa: lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i podlaskie.
Pilotaż w czterech województwach oznacza, że próbka krwi każdego z około 100 000 noworodków, który urodzi się na tym terenie trafia do Instytutu Matki i Dziecka. „ Badania przesiewowe noworodków pomagają lekarzom w diagnostyce chorób, które nie dają objawów w pierwszych miesiącach życia dziecka" - mówi dr Mariusz Ołtarzewski, kierownik Zakładu Badań Przesiewowych Instytutu Matki i Dziecka. W Polsce bada się wszystkie noworodki w kierunku fenyloketonurii oraz wrodzonej niedoczynności tarczycy (hipotyreozy). Mniej więcej 2/3 z około 400 000 polskich noworodków poddawane jest badaniom w kierunku mukowiscydozy. Mało za to osób wie, poza środowiskiem medycznym, że w Instytucie Matki i Dziecka wykonywane są badania pilotażowe w kierunku rzadkich chorób metabolicznych. Finansuje je Ministerstwo Zdrowia, Fundacja „Nutricia" oraz sam Instytut. Badanie obejmuje około 20 rzadkich wad metabolizmu.Wady metaboliczne są rzadkie (fenyloketonuria 1/7000 narodzin, hipotyreoza 1/3500 narodzin, 1/2300 mukowiscydoza, ale już inne wady metaboliczne to 1/10000 do 1/500 000). Mimo to zdaniem dr Barbary Radomyskiej, kierownika Kliniki Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka, są to schorzenia poważne, zagrażające życiu i zdrowiu. Co więcej skutkują często nieprawidłowym rozwojem dziecka, jeśli leczenie nie rozpocznie się przed wystąpieniem objawów klinicznych. „To właśnie umożliwiają badania przesiewowe" - tłumaczy dr Radomyska. Wcześnie wykryte choroby łatwiej jest bowiem leczyć. Prowadzenie badań przesiewowych noworodków w Instytucie nie odbiega od światowych standardów. Amerykański profesor Robert E. Ferrell, dyrektor Genetycznego Laboratorium na Uniwersytecie w Pittsburghu, po zwiedzeniu Zakładu Badań Przesiewowych w Instytucie Matki i Dziecka powiedział, że jeżeli ktoś chce nauczyć się organizacji tego rodzaju badań, powinien odwiedzić Instytut. Badania przesiewowe to wielkie przedsięwzięcie logistyczne. Każdego dnia do Instytutu Matki i Dzecka oraz podległych 7 laboratoriów regionalnych trafia przeszło tysiąc bibułek z próbkami krwi nowonarodzonych dzieci. Każdy szpital, niemowlę oraz bibułka ma swój unikalny kod paskowy ułatwiający identyfikację. Próbki są rejestrowane komputerowo przez specjalny program NeoBase opracowany w Instytucie Matki i Dziecka. Następnie poddawane są testom, które ułatwiają zdiagnozowanie rzadkich schorzeń. Badania w Instytucie realizowane są według standaryzowanych metod, na ultranowoczesnej aparaturze. „Mamy nie gorzej rozwinięty system badan przesiewowych niż Holandia czy Niemcy, a w przypadku rzadkich schorzeń metabolicznych robimy więcej niż Szwajcarzy czy Brytyjczycy. Wykorzystujemy między innymi metodę tandemowej spektrometrii mas" - tłumaczy Mariusz Ołtarzewski.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »