Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje realizację programu wyborczego PiS, a głównie jego części dotyczącej ułatwień dla kobiet pracujących zawodowo i wychowujących dzieci.
Według minister Anny Kalaty, jeszcze w tym roku powinien wejść w życie rządowy projekt wydłużenia urlopów macierzyńskich z 14 do 16 tygodni. Ministerstwo chciałoby również dalszego, stopniowego wydłużania tych urlopów.
Drugim zadaniem resortu ma być upowszechnianie modelu elastycznego czasu pracy kobiet, telepracy, możliwości pracy popołudniowej, weekendowej lub na część etatu, aby kobiety, które chcą wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowują małe dzieci, nie musiały rezygnować z kontynuowania swojej kariery zawodowej.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chciałoby również, aby przy ustalaniu uprawnień emerytalnych kobiet brano pod uwagę czas, jaki poświęciły one na wychowywanie dzieci – ma to zapobiec powstawaniu różnic między wysokością świadczeń dla mężczyzn i dla kobiet. Nie wiadomo jednak, jak ustosunkuje się do tego projektu Ministerstwo Finansów.