kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Cztery pory roku - jak uczyć przedszkolaki przyrody?
2009/9/3 8:50:00

Rodzinne spacery po parku, czy wspólne wyjazdy za miasto to doskonała okazja, by zapoznawać nasze pociechy z pięknem przyrody i śledzić wspólnie z nimi zmiany, które zachodzą w niej wraz z nadejściem kolejnych pór roku.

Ekspert Akademii Misia Haribo - Anna Gruszczyńska z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci radzi, w jaki sposób przybliżać przedszkolakom piękno natury, pobudzać ciekawość poznawczą oraz utrwalać wiedzę poprzez pouczające gry i zabawy.

Choć jeszcze przez kilka tygodni ogrzewać nas będą promienie letniego słońca, już niebawem natura przejdzie we władanie jesieni. W trakcie rodzinnych spacerów mali badacze przyrody mogą obserwować zmieniające się kolory liści i nazywać ich barwy. Zbierane wspólnie z dziećmi kasztany i żołędzie to doskonały materiał do rodzinnych zabaw plastycznych.

Mroźna pogoda to doskonała okazja, by zwrócić uwagę dzieci, że tak jak ludzie ubierają się ciepło, tak i sierść zwierząt, staje się grubsza, by chronić je przed zimnem. Choć dni są zimą bardzo krótkie zawsze znajdzie się czas na wyprawę na sanki lub na pobliskie lodowisko. Podczas zimowych zabaw możemy wytłumaczyć dzieciom jak pod wpływem temperatury woda zamienia się w lód i śnieg. Zima to również czas, kiedy zwierzętom - szczególnie w miastach - często brakuje pożywienia. Wspólnie z dziećmi możemy pomóc ptakom, wieszając na balkonie kostkę słoniny lub budując karmnik i wypełniając go okruszkami chleba.

Wiosną przyroda budzi się do życia. Coraz dłuższe i cieplejsze dni stwarzają okazję do spacerów, podczas których możemy zwrócić uwagę dziecka na pisklęta w gniazdach, pąki liści i kwiatów pojawiające się na drzewach. Przy tej okazji warto wytłumaczyć przedszkolakom, że kwiaty, z pomocą pracowitych owadów, z czasem zamienią się w owoce. Utrwaleniu zdobytej w praktyce wiedzy służyć może „gra w zielone", polegająca na odgadywaniu głosów ptaków, gatunków drzew i kwiatów poznanych z pomocą rodziców. Jeżeli mamy przydomowy ogród lub działkę, zaprośmy dzieci do pomocy w prostych pracach ogrodniczych, których efektem może być samodzielne wyhodowanie roślinki połączone z obserwacją kolejnych etapów jej wzrostu.

Wakacyjne wyjazdy to idealne pole do obserwacji natury. Warto zwrócić uwagę dzieci na fakt, że lato to nie tylko najcieplejsza pora roku, ale również okres, kiedy słońce dłużej wędruje po niebie, przez co dzień jest znacznie dłuższy niż zimą. Podczas górskich wypraw i leśnych wycieczek możemy wspólnie podziwiać przyrodę, podpatrywać dzikie zwierzęta i przybliżać dzieciom szczegóły związane z ich życiem. Po powrocie do domu warto sprawdzić ile dziecko zapamiętało z wspólnej wyprawy, bawiąc się z nim w rebusy lub zgadywanki.

Niezależnie od pory roku, odkrywaniu tajemnic natury powinno towarzyszyć uwrażliwiane dzieci na potrzebę troski o środowisko. Warto więc uświadamiać przedszkolakom, że wszystkie te fascynujące elementy przyrody mogą zniknąć, jeżeli nie będziemy się o nie troszczyć.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: cztery pory roku, edulacja, ekologia, przedszkolak, przyroda, rozwój dziecka


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»