kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Czy dzieci w Polsce mają takie same szanse na rozwój jak dzieci w innych krajach?
2010/12/6 16:40:00

UNICEF opublikował raport dotyczący nierówności społecznych wśród dzieci w krajach wysoko rozwiniętych. „Wykluczone dzieci" - taki tytuł nosi najnowsze sprawozdanie dotyczące rozwoju najmłodszych w 24 krajach OECD. Raport pokazuje nierówności społeczne występujące w członkowskich krajach, w tym w Polsce.

Celem raportu było wykazanie jaki dystans do pokonania mają najmniej uprzywilejowane dzieci w danym kraju, do tych, znajdujących się na poziomie średniej krajowej. Wskazuje, które państwa radzą sobie najlepiej z zapewnianiem równych szans swoim najmłodszym obywatelom.

UNICEF, porównując kraje ujęte w raporcie, analizuje sytuację dzieci najmniej uprzywilejowanych w trzech obszarach: sytuacji materialnej, edukacji i zdrowiu. Im niższa wartość dystansu jaki dzieli je od poziomu średniej krajowej, tym mniejsze dysproporcje w poziomie życia dzieci. Takie różnice występują w każdym kraju na świecie, ponieważ zawsze jakaś grupa dzieci ulokowana jest poniżej średniej. UNICEF jednak stawia pytanie: jak daleko poniżej średniej? Raport nie tylko ma za zadanie wykazać występujące nierówne szanse, ale również rozważyć, czy jest to dystans do pokonania, czy już przepaść nie do przebycia.

Polska, choć nie wypadła najgorzej na tle innych krajów, ma przed sobą długą drogę do wyrównania szans marginalizowanych dzieci. W podsumowaniu wyników przeprowadzonych badań znaleźliśmy się w tej samej grupie co Niemcy, Austria, Francja, Portugalia i Kanada. Jednak przyglądając się bliżej wynikom widać, że od państw występujących w czołówce dzieli nas wiele. Najlepsze wyniki osiągnęliśmy w obszarze edukacji, bowiem jesteśmy na piątym miejscu z 24 badanych krajów. Natomiast znaleźliśmy się na dwudziestym miejscu pod względem kwestii zdrowotnej dzieci, a w szczególności ich aktywności fizycznej.

Najlepiej w raporcie wypadły kraje skandynawskie: Finlandia i Dania oraz Holandia i Szwajcaria, natomiast najgorzej: Grecja, Włochy i USA.



()
Oprac: Anna Kotnowska

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: UNICEF, dukacja, dzieci


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»