kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Dzieci: sposoby na wakacyjną nudę
2012/7/24 18:40:00

Mało które dziecko całe wakacje przebywa na koloniach, obozach i wyjazdach. Większość z nich dużą część lata spędza w rodzinnych miejscowościach. I choć dzieci uwielbiają wakacje, to czasem nudzą się w ich trakcie. Rodzice mają jednak mnóstwo możliwości, żeby urozmaicić ten czas, a przy okazji połączyć zabawę z edukacją i rozwojem swoich pociech.

Zorganizuj wieczór kinowy

Kino jest jedną z ulubionych rozrywek dzieci i młodzieży. Jeśli jednak nie macie możliwości wybrania się na seans lub repertuar nie jest interesujący, możecie wypożyczyć film i zorganizować sobie wieczór kinowy w domu. Zadbajcie o odpowiednią atmosferę – m.in. przyciemnione pomieszczenie i popcorn.

- Jeśli film jest w języku obcym i rodzic ogląda film z dzieckiem w wieku szkolnym, które uczy się tego języka, to jak na prawdziwe kino przystało, warto włączyć wersję z oryginalnym dźwiękiem, a więc bez lektora. Dzięki temu można dodatkowo podszlifować język i osłuchiwać się z językiem – radzi Katarzyna Sroka, nauczycielka języka niemieckiego i ekspert Wydawnictwa Klett.

Gotujcie razem

Wspólne gotowanie nie musi oznaczać dla dziecka niechcianego obowiązku domowego. Zaangażuj je w prace kuchenne jak w dobrą zabawę, poproś o ułożenie menu i udział w przygotowywaniu posiłku. Dziecko nie tylko nauczy się podstaw gotowania, ale także poczuje się przydatne i ważne. - Lekcje gotowania mogą stanowić również przyjemną formę nauki matematyki, a nawet fizyki. Dzieci poznają jednostki miary, uczą się liczyć, pokonując na przykład problemy z ułamkami – wyjaśnia Ewa Szelecka, nauczycielka matematyki. Nauczycielka przyrody, Ewa Frąckowiak, dodaje: - Tłumacząc pewne zjawiska, które możemy zaobserwować podczas wspólnego gotowania, np. dlaczego ciasto rośnie od drożdży, rodzice zapewniają dziecku praktyczne lekcje przyrody.

Udokumentujcie historię rodzinną

Zachęć dziecko do udokumentowania historii waszej rodziny. Stwórzcie na przykład albumy ze zdjęciami z rodzinnych wakacji i ważnych wydarzeń. W dużych sklepach papierniczych dostępne są materiały do tzw. scrapbookingu, a więc ręcznego tworzenia i dekorowania albumów. Nie dość, że zapewnisz dziecku ciekawe zajęcie na długi czas, to jeszcze rozwinie dzięki niemu swoje zdolności manualne. Dobrym pomysłem jest także stworzenie drzewa genealogicznego rodziny. Dziecko może wykorzystać do pracy jedno ze swoich ulubionych narzędzi, a więc komputer. Dlaczego? Ponieważ, jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Librus, w wakacje na bezludną wyspę dziecko najchętniej zabrałoby właśnie komputer (46%). – Racjonalne wykorzystanie dostępnego w domu sprzętu informatycznego pomaga zarówno w procesie wychowania, jak i edukacji. Co więcej pozwala ciekawie i efektywnie zagospodarować czas w wakacje. Korzystanie z Internetu kształtuje umiejętność selektywnego wyszukiwania informacji, czyli zdolność, którą należy rozwijać od najmłodszych lat
– dodaje Marcin Kempka z Librusa.

Zagrajcie w grę

Gry komputerowe, wideo, a także planszowe to świetna zabawa. Granie na komputerze czy konsoli niekoniecznie jest szkodliwe dla dziecka, o ile wybierane są odpowiednie gry i nie trwają one cały dzień. - Obecnie można wybierać spośród setek gier rozwijających różne umiejętności, od zręcznościowych wpływających na refleks po językowe, matematyczne, uczące np. tabliczki mnożenia czy strategiczne, które symulują np. prowadzenie własnego przedsiębiorstwa. Materiały dydaktyczne, które przypominają w obsłudze gry powodują bowiem, że uczenie jest dla dzieci bardziej atrakcyjne, a zapamiętywanie nowych treści łatwiejsze – mówi Robert Kuc, redaktor naczelny Wydawnictwa Klett.

Jeśli pogoda nie dopisuje, alternatywą dla gry w piłkę na boisku czy jazdy na rowerze mogą być gry wideo, opierające się na kontrolerze ruchu, który poprzez kamerę odwzorowuje czynności wykonywane przez użytkownika. Gracze mogą więc symulować m.in. jazdę na snowboardzie czy rowerze, grę w tenisa lub w kręgle.
Także gry planszowe, chociaż coraz rzadziej wybierane przez dzieci, gwarantują świetną rozrywkę, a przy okazji umożliwiają wzięcie udziału w zabawie większej liczbie osób. Świetnym pomysłem są również gry typu kalambury czy państwa i miasta, które dodatkowo rozwijają wiedzę i umiejętność kojarzenia faktów.

Mianuj dziecko projektantem

Jeśli zamierzasz odnowić pokój dziecka, zaangażuj je w to przedsięwzięcie. Poproś o przygotowanie projektu lub jego konsultacje, pomoc w wyborze koloru farb czy tapety oraz realizację tego zadania. Dziecko na pewno ucieszy się, że ma wpływ na wygląd swojego pokoju, znajdzie dodatkowe zajęcie i poczuje się potrzebne.
Pociecha może też zostać projektantem ogrodu – zaangażuj je w organizację prac i wybór roślin. Jak zaznacza Ewa Frąckowiak, takie zajęcia to także świetne lekcje przyrody, ponieważ wiele dzieci ma z nią coraz mniejszą styczność w życiu codziennym.

Doskonalcie umiejętności językowe


Wakacje to doskonały czas na podnoszenie zdolności językowych dziecka, zarówno jeśli chodzi o język ojczysty, jak i obcy. Wcale nie musi to jednak oznaczać nudy. - Gry edukacyjne, zarówno komputerowe, jak i bardziej tradycyjne, książki w języku obcym czy filmy w wersji oryginalnej to doskonałe sposoby na przyjemną, wakacyjną naukę języków – radzi Katarzyna Sroka. Młodzi ludzie mogą także doskonalić swoje umiejętności pisania, np. poprzez tworzenie bloga dotyczącego ich zainteresowań.

Wakacje w rodzinnej miejscowości, nawet w niepogodę nie muszą być nudne. Jest to doskonały czas, aby rozwijać hobby i umiejętności dzieci. Nawet proste sposoby mogą urozmaicić im te dwa letnie miesiące.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dzieci, wakacje, wypoczynek


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »