Sprawność fizyczna malców jest tak samo ważna, jak ich rozwój intelektualny. Czas spędzony na beztroskich harcach sprzyja rozwojowi psychomotorycznemu maluchów. Podczas zabawy dzieci nie tylko poprawiają kondycję i relaksują się, ale także uczą.
Dzieci mają dużą potrzebę ruchu, uwielbiają szaleńczą zabawę i dobrze, bo ma ona doskonały wpływ na ich rozwój. Regularna aktywność fizyczna, podobnie jak dieta dostarczająca dziecku odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D, jest niezbędna w procesie wzrostu i tworzenia się układu kostnego. Ruch poprawia odporność kości i pomaga w prawidłowym kształtowaniu się młodych stawów. Aktywność malucha ma ponadto fundamentalne znaczenie dla rozwoju prawidłowej postawy ciała i ogólnej kondycji naszej pociechy. Dzięki zabawie podnosi się wydajność układu ruchowego, krążenia, oddychania oraz przemiany materii. Redukuje się tkanka tłuszczowa. Zabawy ruchowe rozwijają funkcje motoryczne organizmu jak: siła, zręczność, koordynacja ruchowa, czy szybkość reakcji. Dzieci przyzwyczajane od najmłodszych lat do regularnej aktywności fizycznej, będą później podejmować i kontynuować zajęcia rekreacyjno-sportowe. W dorosłym życiu fitness, czy trening stanie się dla młodego człowieka naturalnym zajęciem wpisanym w rozkład tygodnia.
Sukces w sprawności
Ruch dostarczają także bodźców, których potrzebuje mózg urwisa do prawidłowego rozwoju. Sprawia, że maluch lepiej funkcjonuje także w przedszkolu i szkole. Sprawnie motorycznie dziecko łatwiej nawiązuje kontakt z rówieśnikami. Obserwując grupę bawiących się dzieci można zauważyć, że uczą się nawzajem od siebie różnego typu zachowań. W ten sposób nasza pociecha wyrabia też zachowania społeczne. Nie do przecenienia jest również fakt, że zabawa pozwala zredukować poziom stresu, któremu przecież podlegają także dzieci. W czasie niewinnego hasania w dziecięcym organizmie zachodzą reakcje chemiczne i wydzielają się substancje odpowiedzialne za świetne samopoczucie malca.