W dobie postępu technologicznego jak również coraz większej śmiałości w korzystaniu z innowacyjnych rozwiązań, Internet zdaje się być dla dzieci doskonałym miejscem do nauki, w tym także nauki języków obcych. Czy tak jest naprawdę?
Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez Internetu. W obecnej chwili to właśnie on stał się dominującym medium, i to nie tylko dla dorosłych użytkowników. Z Internetu korzystają coraz młodsze dzieci, dla których sieć stała się sposobem na zabawę, naukę i spędzanie wolnego czasu. Z przeprowadzonych badań wynika, że dzieci w wieku 4 i mniej lat, stanowią aż 16% użytkowników Internetu. Starsze pociechy również zasiadają przed ekrany komputerów i aż 58% z nich swój pierwszy kontakt z siecią miało między 5 a 9 rokiem życia. (źródło: Gemius SA, Gemius, „Dzieci on-line w oczach rodziców", luty 2008).
W oparciu o te fakty, w sieci powstaje coraz więcej portali i miejsc, przeznaczonych dla najmłodszych użytkowników internetu. Przyjrzyjmy się bliżej tym, które swoje aplikacje oparły o ideę e-learningu.
W suchej teorii, e-learning jest to rodzaj nauczania, w którym stronę przekazującą wiedzę i egzaminującą stanowi komputer. „E-learning w praktyce łączy w sobie elementy zabawy i nauczania, przez co staje się dla dzieci atrakcyjną rozrywką. Serwisy edukacyjne opierające się na idei e-learningu dają możliwość nabywania nowych umiejętności czy zdobywania wiedzy. Dzięki równoczesnemu zaangażowaniu wielu zmysłów (podczas pracy z programem dzieci widzą, słyszą, mówią, klikają, wskazują) proces nauczania jest efektywniejszy i trwalszy, szczególnie jeśli dodatkowo wzbudza u dzieci pozytywne emocje - mówi pedagog Aleksandra Kudlik.
Niewątpliwą zaletą tego rodzaju nauki jest jej niski koszt, oraz możliwość dostosowania godziny i czasu do korzystania z edukacyjnych programów. Jednak największą zaletą e-learningu jest możliwość interakcji rodzica ze swoją pociechą. Wciąż wielu rodziców zdaje się tej szansy nie dostrzegać, mimo iż powszechne opinie ekspertów są jednoznaczne: „Praca rodzica z dzieckiem wzmacnia i kształtuje ich wzajemne relacje. Dodatkowo, tego rodzaju nauka, początkowo razem z rodzicem, z czasem coraz bardziej samodzielna, stopniowo kształtuje u dzieci umiejętność samokształcenia, która jest niezwykle ważna w późniejszych etapach edukacji i dorosłym życiu. Należy jednak pamiętać, aby e-learning, nie zastąpił, lecz wspierał inne stosowane metody nauczania" - dodaje.
Nauka z wykorzystaniem e-learningu staje się coraz bardziej popularna. Jej zalety najlepiej wykorzystuje się w procesie nauki języków obcych. Zgodnie z opinią ekspertów dzieci szybciej i łatwiej od dorosłych przyswajają język obcy. Do około 10 roku życia są doskonale przygotowane do jego opanowywania. Po tym okresie aparat słuchu i mowy dziecka przystosowują się do rozpoznawania i emitowania dźwięków o pewnej częstotliwości, typowej dla języka ojczystego. Właśnie z tego powodu dorosłym trudniej jest nauczyć się poprawnej wymowy w języku obcym. Dzieci przedszkolne nie są jeszcze obarczone nawykami językowymi, typowymi dla starszych, które utrudniają nabywanie nowego języka. Ponadto dziecko nie boi się mówić w języku obcym i bawić się nim, podczas gdy naukę dorosłym często utrudnia ich własny lęk przed popełnieniem błędu.
- „Wczesna nauka języka obcego może pozytywnie wpływać na naukę kolejnych języków obcych, gdyż jest doskonałym sposobem na ćwiczenie rozpoznawania i powtarzania różnorodnych, nowych dźwięków, które nie występują w języku ojczystym. Taki rodzaj nauki wpływa także na rozwój zdolności poznawczych, ponieważ pozwala dziecku na opanowywanie nowych symboli, oraz nowych sposobów operowania nimi. Dzięki temu w umyśle dziecka tworzone są nowe pojęcia i nowe relacje między nimi". - wyjaśnia Jacek Legierski, psycholog a zarazem współtwórca portalu zosiaikevin.pl.
Wielu ekspertów odpowiedzialnych za powstanie programów i aplikacji wykorzystujących e-learning zwraca ponadto uwagę na jeszcze jeden fakt. Wczesna nauka języka obcego, kreuje u najmłodszych otwartość na świat i tolerancyjną postawę wobec innych kultur. Pozwalając korzystać z bogactwa znaczeń jakie niesie ze sobą drugi język, powiększamy doświadczany przez dziecko świat. Bo jak twierdził Ludwig Wittgenstein: „Granice mojego języka są granicami mojego świata."
-„Dobre programy e-learningowe dają rodzicowi szansę na bycie zarówno przewodnikiem jak i partnerem dla swojego dziecka w procesie nauczania. Dzięki wspólnej zabawie i nauce, buduje się między nimi przyjacielska relacja, wzajemnie się poznają i odkrywają siebie w nowy sposób - mówi Rafał Han, twórca jednego z pierwszych w polskim internecie serwisów, wykorzystujący idee e-learningu zosiaikevin.pl
Wybór programów i bezpiecznych stron dla dziecka jest zadaniem, z którym rodzic musi zmierzyć się samodzielnie. Jeśli jako rodzice zadamy sobie nieco trudu i przeprowadzimy wnikliwą analizę dostępnych portali i programów stworzonych specjalnie z myślą o najmłodszych, wspólnie spędzony czas może okazać się świetną zabawą, którą nasza pociecha zapamięta na zawsze.