Od 2004 roku w Polsce (od 1998 na Zachodzie Europy i w USA) październik jest miesiącem pamięci o dzieciach zmarłych. 15-tego października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego.
To czas wspominania dzieci, które odeszły, na zawsze pozostając w sercach swoich rodziców. Przede wszystkim jednak jest to okres szczególnego podkreślania praw rodziców i próby pomocy osobom przeżywającym tragedię utraty dziecka. Niestety, wciąż bagatelizuje się emocje rodziców, często nie przestrzega się przysługujących im praw, szczególnie gdy dziecko umiera przed narodzeniem. Od kilkunastu lat prawo pozwala zarejestrować oraz pochować zmarłe dziecko bez względu na to, jak było małe. W szpitalach jednak nie informuje się o tym rodziców, a często nawet odmawia się im tego prawa.
Ignorowane są zalecenia Ministerstwa Zdrowia, dotyczące postępowania w przypadku śmierci dziecka, zwłaszcza w okresie pierwszego trymestru ciąży, gdy trudno ustalić jego płeć. Rodzice spotykają się z murem niezrozumienia i obojętności. Odmawia się rodzinie prawa do przeżywania żałoby po dziecku. Często nawet bliscy radzą „by wziąć się w garść i przestać o tym myśleć". Jest to jednak niewykonalne. Dlatego Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu wspiera inicjatywy, pomagające przejść rodzicom przez czas żałoby. Jednym z niewielu miejsc, gdzie rodzice przeżywający tragedię mogą porozmawiać, są internetowe fora dla rodziców po stracie. W październiku dodatkowo Stowarzyszenie organizuje spotkania dla rodziców, chcących podzielić się swoimi doświadczeniami. Podczas tych spotkań zostaną wypuszczone do nieba błękitne i różowe baloniki.