Wychowanie dziecka jest chyba najtrudniejszym zadaniem w życiu – to nieustanna praca, która wymaga odpowiedzialności i poświęcenia, a od której nie ma urlopu. Rodzice muszą mierzyć się codziennie z wieloma dylematami. Jak wpajać dziecku wartości? Z jakich sposobów korzystać, aby wychować mądre, grzeczne i szczęśliwe dziecko?
Istnieje wiele metod wychowawczych. Dlatego też rodzice stają przed bardzo trudnym wyborem – jak działać, by dziecko wyrosło na przyzwoitego człowieka?
Świeć przykładem
Jak skutecznie wpajać dziecku odpowiednie wzorce? Przede wszystkim wychowywać musimy świadomie. Konieczne jest, byśmy zdawali sobie sprawę z tego, jak nasze działania wpływają na zachowanie malucha. Jeżeli obierzemy konkretny tor, nasze postępowanie będzie intencjonalne, uporządkowane i spójne, to będziemy w stanie efektywnie oddziaływać na rozwój intelektualny, emocjonalny oraz osobowościowy dziecka. Sukces wychowawczy osiągniemy tylko wtedy, gdy będziemy pamiętali o systematyczności, kontroli i konsekwencji, przy jednoczesnym zachowaniu swobody dziecka.
Sposobów wychowania jest wiele. – Musimy jednak pamiętać, że dla dziecka rodzic jest najważniejszą osobą w życiu. I to właśnie on swoim postępowaniem, zmaganiami z rzeczywistością daje przykład i wzorce, które dziecko będzie powielało. Pociecha w trakcie rozwoju chłonie i naśladuje wszystko, co napotyka w swoim otoczeniu. Dlatego tak istotne jest dawanie dobrych wzorców i utrwalanie odpowiednich nawyków – mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl.
Warte uwagi
Poza dawaniem dobrego przykładu, co jest kluczowym zadaniem każdego rodzica, możemy zastosować również metodę kar i nagród. Kary mają na celu pozbycie się złych zachowań, natomiast nagrody utrwalenie dobrych. Nie możemy jednak zapominać o tym, że dziecko musi wiedzieć, za co jest karane, a za co nagradzane. Ważne jest również to, że nagrody powinny dominować, a kary nie mogą być zbyt surowe. Możemy korzystać również z metody polegającej na wyjaśnianiu, argumentowaniu i tłumaczeniu. Sposób ten sprawdza się przede wszystkim wobec starszych dzieci. – Warto również budować aktywność dziecka, inspirować je, mobilizować do działania, wyznaczania celów i realizacji marzeń – dodaje Katarzyna Szczodrzyńska.
Dobrze jest wyraźnie pokazywać aprobatę lub dezaprobatę dla konkretnych zachowań dziecka. Konieczne jest, byśmy przekazywali swoim pociechom wiedzę na temat tego, jak powinny się zachowywać.
Namierzyć informacje
Gdzie zazwyczaj szukamy informacji na temat tego, jak radzić sobie z dzieckiem? Niejednokrotnie korzystamy z porad dziadków, innych rodziców, psychologów i specjalistów z zakresu opieki nad dziećmi. Do swojej biblioteczki dokładamy książki, poradniki i magazyny dotyczące wychowania. Czerpiemy również wiedzę i pomysły z programów telewizyjnych oraz portali internetowych. – Jednym ze sposobów na uczenie się tego, jak być rodzicem, jest korzystanie z naszego portalu. Staramy się wspomagać rodziców w zakresie różnorodnych czynności związanych ze staraniem się o dziecko, a także jego wychowaniem – od noworodka do nastolatka. Przekazujemy wyspecjalizowaną i spersonalizowaną wiedzę. Dostarczamy informacje niezbędne do zapewnienia jak najlepszej opieki – mówi Katarzyna Szczodrzyńska.