kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Jak pomóc dziecku, które się zatruło?
2009/8/1 8:40:00

Co zrobić, gdy pociecha wykorzysta moment naszej nieuwagi i zje pięknie wyglądające kuleczki rosnące na przydrożnym krzaczku? Jak pomóc w tych pierwszych, najważniejszych minutach, gdy podejrzewamy u naszego malucha zatrucie toksyczną rośliną lub grzybami?

- Do najczęstszych zatruć toksynami pochodzenia roślinnego dochodzi po spożyciu roślin takich jak: bieluń dziędzierzawa (zwany diabelskim zielem), pokrzyk wilcza jagoda, lulek czarny, szczwół plamisty, szalej jadowity - mówi lek. med. Agata Bonderek-Borowczak z CKK ResQ.

Objawami zatruć są nudności, wymioty i biegunka. Jeśli toksyny przenikną do krwi, mogą wystąpić również takie objawy jak zaburzenie krążenia, zaburzenia oddychania, zaburzenia widzenia, ślinotok, drętwienie kończyn i drgawki.

W przypadku podejrzenia zatruciem toksyczną rośliną należy wywołać u dziecka wymioty (jeśli jest przytomne) i jak najszybciej przewieźć je do najbliższego szpitala. Starajmy się także dokładnie zapamiętać objawy jakie wystąpiły, bo pomoże to w szybszej diagnozie. Wymioty można wywołać podając mocno osoloną wodę z dodatkiem węgla aktywnego. Po wymiotach należy dziecku ponownie podać węgiel leczniczy, a wymiociny oraz resztki rośliny trzeba zabezpieczyć i przekazać personelowi medycznemu (pomoże to ułatwić identyfikację toksyny).

Jak uniknąć zatrucia grzybami?
- Najważniejsze jest przestrzeganie zasady, iż dzieciom do 4 roku życia nie należy w ogóle podawać grzybów - podkreśla Agata Bonderek-Borowczak. - Jeśli jednak maluch, kierowany ciekawością, zjadł grzyba i podejrzewamy, że mogło dojść do zatrucia, musimy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania.
Zatrucia grzybami dzielą się na dwa rodzaje, które uzależnione są od czasu wystąpienia objawów zatrucia: do 6 godzin od spożycia grzybów i powyżej 6 godzin od ich spożycia.

Objawy zatrucia grzybami to nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, ślinotok, zaburzenie krążenia i zwężenie źrenic.
Jak pomóc dziecku? Niezależnie od tego, czy objawy już wystąpiły, czy jeszcze nie, w przypadku podejrzenia zatrucia grzybami, należy jak najszybciej wywołać wymioty, w celu usunięcia trucizny z żołądka i nie dopuszczenia do jej wchłonięcia, a potem przewieźć dziecko do najbliższego szpitala. Wymiociny oraz resztki grzybów należy zabezpieczyć i przekazać personelowi medycznemu.

Więcej informacji o tym, jak udzielać pierwszej pomocy znajduje się na stronie .


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: biegunka, drgawki, drętwienie kończyn, nudności, wymioty, zaburzenia oddychania, zaburzenia widzenia, zaburzenie krążenia, zatrucie, ślinotok


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»