kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Jak pomóc dziecku osiągnąć dojrzałość szkolną?
2009/5/9 20:10:00

Za kilka miesięcy pierwszoklasiści staną przed nowym wyzwaniem, jakim jest szkoła. To bardzo ważny moment w życiu dziecka, dlatego też istotne jest jego dobre przygotowanie emocjonalne. Równie ważne jest dostarczenie dzieciom - zwłaszcza na początku szkolnej drogi - odpowiednich pomocy dydaktycznych, które zapewnią łagodne przejście w okres edukacji szkolnej i będą wsparciem w procesie nauki.

Adaptacja dziecka do szkoły rozpatrywana jest jako proces rozłożony w czasie, a przebieg tego procesu uzależniony jest od wielu czynników. Zdaniem psychologów dziecko należy przygotowywać do tego typu zmiany jeszcze zanim trafi do szkoły.

- Rozpoczęcie nauki szkolnej stanowi moment przełomowy w życiu dziecka. Wiąże się ze zmianą środowiska i koniecznością przystosowania się do nowych warunków - mówi Dorota Zawadzka, pedagog i psycholog rozwoju. - Aby przygotować dziecko do sprostania wymaganiom, jakie stawia szkoła, należy brać pod uwagę jego wszechstronny rozwój, zarówno umysłowy, fizyczny jak i społeczno - emocjonalny.

Zawadzka radzi, by u dziecka wyrabiać samodzielność, nie wyręczać go we wszystkim. Trzeba pamiętać, by kształtować wytrwałość i systematyczność np. przydzielając mu pewne obowiązki. Pilnować, by rozpoczęta praca była dokończona. Psycholog podkreśla również, jak bardzo ważne w tym okresie jest zorganizowanie dla dziecka kącika, w którym będzie mogło rysować, lepić, wycinać. Tego typu zabawy pozwalają maluchowi na usprawnianie ręki, a w przyszłości procentują w sprawniejszym nabyciu umiejętności szkolnych np. pisania. Poprzez organizowanie wycieczek i spacerów można wzbogacać wiedzę dziecka o świecie, pobudzać do działania, rozwijać spostrzegawczość malucha. Podczas różnych czynności wykonywanych w domu np. nakrywania do stołu, sprzątania zabawek, ubierania choinki, zachęcajmy dziecko do liczenia, dodawania, odejmowania.

- W szkole na malucha czeka nowe środowisko, zmiana sytuacji wychowawczej, nowe formy aktywności oraz nauka z podręczników - mówi Tomasz Gigol, Prezes Zarządu Wydawnictwa Edukacja Polska. - Z myślą o najmłodszych i ich potrzebach stworzyliśmy pakiet edukacyjny „Witaj szkoło!", którego celem jest wspomaganie rozwoju dzieci, w sposób jak najbardziej przyjazny.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dojrzałość szkolna, podręczniki, psychologia, rozwój dziecka, wiek szkolny


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»