40 % Polaków cierpi na różne postacie alergii. Aż 9 mln skarży się na alergiczny katar, a ponad 5,5 mln ma objawy astmy – wynika z raportu badawczego „Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce” (ECAP) prowadzonego przez Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Z każdym rokiem zwiększa się liczba najmłodszych cierpiących na alergie – katar sienny, egzemę, astmę i inne schodzenia wynikające z zaburzeń pracy systemu immunologicznego. Jak radzić sobie z alergią dziecka?
Co zrobić, aby wiosna nie była koszmarem alergii?
- Rodzice nieświadomi tego, że ich dzieci mają alergię nie stosują odpowiedniej profilaktyki. Niezdiagnozowana alergia powoduje, że chory nie stosuje immunoterapii (potocznie zwanej odczulaniem), która u wielu chorych może złagodzić przebieg choroby oraz zapobiec rozwojowi nowych form alergii i nowych uczuleń – mówi dr n med. Wojciech Janowicz, alergolog Grupy LUX MED.
Niestety objawy uczulenia bardzo często pozostają lekceważone. Jeśli zauważamy długo utrzymujący się katar, zaczerwienie oczu i napady kichania to warto wybrać się z naszym dzieckiem do alergologa. Pomocne mogą być specjalnie stworzone w tym celu zestawy profilaktyczne (programy diagnostyczne i specjalistyczne konsultacje przeznaczone dla dzieci). Właściwe rozpoznanie alergii jest bardzo ważne, ponieważ jej objawy bywają podobne do innych chorób. Dlatego nie powinniśmy próbować leczyć się sami. Specjalistyczna konsultacja może pozwolić naszemu dziecku w pełni cieszyć się wiosną.