W dobie komputerów i konsol przekonanie dziecka do aktywności fizycznej wcale nie jest zadaniem łatwym. Dzieci uznają obecnie tę formę spędzania wolnego czasu za mało atrakcyjną. Tymczasem ruch jest podstawą prawidłowego rozwoju dzieci. Jak poradzić sobie z motywowaniem najmłodszych do zabaw na świeżym powietrzu i uprawniania sportu?
Niezbędna dawka ruchu jest podstawą poprawnego rozwoju każdego człowieka. Nawet mała, lecz regularna aktywność ma ogromny wpływ na organizm, szczególnie w przypadku młodzieży. Ruch wpływa na wiele pozytywnych zmian w ciele ludzkim. Zyskuje na nim m.in. układ krwionośny, oddechowy, czy też immunologiczny. Dzięki ćwiczeniom, dzieci nie tylko są zdrowsze, ale również pełne energii i chęci do nauki, co przekłada się na dużo lepsze wyniki w szkole.
Do powyższych zalet należy doliczyć także ogromny wpływ aktywności fizycznej na rozwój nerwowy. Regularne ćwiczenia pobudzają dojrzewanie ośrodków ruchowych w mózgu, poprawiając motoryczność, a także powodując szybsze przewodzenie bodźców nerwowych. Usprawniają one także koordynację ruchową oraz poprawiają jakość snu, co prowadzi do lepszego odpoczynku dla organizmu i ma przełożenie na ilość energii, którą dysponuje dziecko – mówi Piotr Lasocki, ekspert ds. rehabilitacji w Chaos Gold Team.
Aktywność fizyczna ma również przełożenie na wiele istotnych cech u osoby dorosłej. Uczy ona istotnych wartości, takich jak samodyscyplina czy też konsekwencja. Osoba, która za młodu uprawiała sporty ma dużo większe szanse na osiągnięcie sukcesu, ponieważ jest zaznajomiona z istotnością wypracowania swojej drogi do celu. Ćwiczenia potrafią nauczyć najmłodszych właściwej reakcji na zwycięstwa i porażki, które na pewno napotkają w dorosłym życiu, a także kształcą silną wolę.
Dobrą, a jednocześnie bardzo rozwijającą opcją są sporty walki. Wymagają one bowiem nie tylko wzmożonej aktywności fizycznej, ale uczą także szybkiego podejmowania decyzji i przejmowania inicjatywy. Są to cechy, których odpowiednie rozwinięcie za młodu, przyniesie ogromne korzyści dorosłym osobom. Dodatkowo, atmosfera na zajęciach wprowadza niezbędny element rywalizacji, który pozwala osiągnąć dużo lepsze rezultaty – konkluduje Piotr Lasocki.