Posyłając dziecko do klubu malucha, przedszkola czy szkoły, szczególną uwagę zwraca się na plan zajęć, zabawy edukacyjne, posiłki. Zdecydowanie mniejszą rolę odgrywa problem stroju. Ten, pomijając fakt, że powinien być wygodny, musi również być odpowiednio skomponowany, by dziecko dobrze się w nim czuło i nie odstawało od reszty rówieśników.
Wiele dzieci w przedszkolach biega w dresach lub rajtuzach. Taki ubiór jest wygodny, nie przeszkadza w aktywnym spędzaniu czasu, wypełnionym po brzegi przez bieganie, skakanie oraz inne zabawy, które stymulują ruchowy i poznawczy rozwój dziecka. Warto jednak pamiętać, że przedszkole wykształca również w dziecku potrzeby emocjonalne i społeczne. Dlatego już na etapie wczesnego dzieciństwa warto uczyć maluch właściwego sposobu ubierania się.
Dlaczego dobieranie stroju jest ważne?
Dzieci szybko wychwytują zależność między reakcją otoczenia a tym jak się ubrało. Dobrze jest także uczyć smyka, że sposób ubierania się jest zależy od miejsca i sytuacji. Ubranko do przedszkola różni się od stroju domowego czy piżamy, a także odświętnej kreacji wkładanej na uroczyste okazje. Dziecko, które cały czas chodzi ubrane tak samo, może potem czuć się mało komfortowo, gdy nagle będzie musiało założyć „znienawidzone” spodenki czy sukienkę. Strój należy również dobierać pod kątem aktywności dziecka. Luźne ubranka będą wygodniejsze, gdy malec spędza czas na zewnątrz, zaś bardziej dopasowany do ciała strój sprawdzi się, gdy dziecko spędzi czas malując czy rysując. Nie warto również kierować się schematami, wyposażając szafę dziewczynki tylko w pastelowe barwy. Ubranka w wielu kolorach pozwalają na tworzenie ciekawych zestawów, a to z kolei wpływa na indywidualności i tożsamości. Dzięki temu dziecko wyrabia sobie własny gust – zaczyna mieć ulubione kolory oraz lepiej dostrzega i rozumie różnice między poszczególnymi ludźmi.
Jaki strój wybrać?
Bezdyskusyjna jest kwestia wygody – ubranko przedszkolaka powinno być komfortowe, przewiewne, solidnie wykonane, nie może krępować ruchów, czy zatrzymywać wilgoci. Równie ważne jest to, by dziecko samo było w stanie zdjąć oraz zapiąć swój strój, podciągnąć rękaw, czy zasunąć suwak. W odczuciu rodziców tak błahe kwestie urastają do rangi problemu u dziecka, które samodzielnie (a więc bez pomocy pani przedszkolanki) chciałoby skorzystać z toalety, czy zjeść obiad. Wygoda nie oznacza jednak, że malec powinien iść do przedszkola w byle czym. Oczywiście ubieranie dziecka w najładniejszy strój niesie ze sobą ryzyko, że po całym dniu ciężko będzie usunąć z ubranka ślady dziecięcej aktywności, jednak strój powinien dawać dziecku poczucie pewności siebie.
Kształtuj indywidualizm, ale z umiarem
Przedszkolna moda cechuje się swoimi prawami, ale jednocześnie można wskazać kilka uniwersalnych zestawów strojów, które sprawią, że dziecko zachowując swój indywidualizm będzie dobrze czuło się w grupie rówieśników. Dla dziewczynki dobrym zestawem są rajstopki wraz z sukienką na szelkach lub spódniczką i bawełnianą bluzeczką. Na wierzch można ubrać rozpinany sweterek, najlepiej zapinany na suwak, by dziecko samo poradziło sobie z jego rozpinaniem. Zimą warto ubierać leginsy lub spodenki, najlepiej jednak, by nogawki na dole nie były zbyt szerokie co pozwoli na włożenie ich do butów, a tym samym pozwoli uniknąć zawilgocenia spodni od śniegu czy deszczu. Chłopcy będą dobrze czuli się w luźnych spodenkach oraz bluzach dresowych. Wystarczy więc wybrać po kilka par poszczególnych części garderoby, by tworzyć ciekawe zestawy, w sam raz na różne okazje. Dobierając ubranko, warto także mieć na uwadze krój i wzór. Ciekawy czy bajkowy motyw na ubranku, może dać nieśmiałkowi powód do rozmowy z innymi dziećmi.
Jak radzić sobie z plamami
Ciężko zakazywać dziecku twórczej aktywności w obawie o zniszczenie ubranka. Pobrudzenie czy rozdarcie garderoby zdarza się dzieciom dość często i nie ma w tym nic złego. Lepiej więc wcześniej przygotować się na ewentualność tego, że strój dla malucha powinien być odporny na przetarcia i częste pranie. Profilaktycznie warto również kupić ochronne fartuszki, które dziecko może założyć np. do malowania.