We wrześniu br. ruszy ogólnopolska kampania edukacyjna „Mamo, Tato, wolę wodę!", której celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dziecka oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych.
Rodzice starają się zapewnić swoim dzieciom wszystko to, co według nich jest najlepsze - inwestują w ich edukację, dbają o ich schludny wygląd, pokazują im świat. Niestety, w natłoku codziennych obowiązków często zapominają, że rodzina jest też idealnym miejscem nauki prozdrowotnego stylu życia, że kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych to również inwestycja - w zdrowie dzieci, to szansa na zapobieganie wielu chorobom, w tym coraz powszechniejszej nadwadze i otyłości. "Szacuje się, że słodzone napoje i soki mogą stanowić nawet 10-20% dziennej dawki energetycznej. Oznacza to, że 1/5 spożywanych kalorii pochodzi nie z pożywienia, a z napojów. Dotyczy to szczególnie dzieci szkolnych - słodkie napoje są głównym źródłem cukru i zbędnych kalorii w ich diecie. Taki nawyk wiąże się z 60% większym ryzykiem rozwoju otyłości, gdyż są to kalorie w formie płynnej - łatwo dostępnej i przyswajalnej. Gdyby udało się ten nawyk zmienić, miałoby to znaczący wpływ na stan zdrowia polskich dzieci" - mówi Agnieszka Tokarek-Nowicka, dyrektor ds. badań i rozwoju oraz komunikacji zewnętrznej w Żywiec Zdrój S.A. "Dlatego też postanowiliśmy aktywnie włączyć się w kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych naszych dzieci poprzez ogólnopolską kampanię edukacyjną „Mamo, Tato, wolę wodę!".
Program powstał z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz ich rodzicach. Jego nadrzędnym celem jest zachęcenie dzieci do picia wody i uczenie prawidłowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat, bowiem zdrowy styl życia, w tym aktywność fizyczna i racjonalne odżywianie, ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka i właściwego przebiegu procesu nauczania.
To, że woda jest niezbędna do życia wiedzą wszyscy, pomimo to ciągle zapominają, iż odpowiednia ilość wody jest podstawowym elementem zbilansowanej diety. Woda jest konieczna do tego, aby organizm mógł właściwie funkcjonować - to jego główny składnik, rozpuszczalnik i nośnik substancji odżywczych, który reguluje temperaturę ciała, ciśnienie tętnicze, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i wzmaga naturalne procesy odpornościowe. Dobry stan zdrowia dziecka i jego prawidłowy rozwój wymagają zapewnienia właściwego bilansu płynów ustrojowych. Bilans ten polega na zachowaniu właściwej równowagi między ilością spożywanej i wydalanej z organizmu wody. Czysta woda to najbardziej naturalny, a tym samym najzdrowszy płyn dla dzieci. "Woda w żywieniu dziecka powinna być najważniejszym płynem z uwagi na jej fizjologiczne działanie. Prawidłowe żywienie to nie tylko regularne spożywanie w ciągu dnia 4-5 posiłków przez dziecko, ale także właściwy dobór produktów i potraw oraz zabezpieczenie odpowiedniej podaży płynów, w tym wody" - mówi dr hab. n. med. Halina Weker z Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka.
"Należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka. Najlepiej postawić butelkę z wodą w zasięgu jego rąk. Niech pije wodę zamiast słodzonych napojów - woda nie zawiera cukru i pustych kalorii, co jest szczególnie ważne w dobie rosnących problemów z próchnicą, nadwagą i otyłością wśród najmłodszych" - tłumaczy Agnieszka Jarosz z Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Instytutu Żywności i Żywienia. "Warto przyzwyczajać dziecko, aby pragnienie zaspokajało wodą. Zadbajmy, aby jej regularne spożywanie stało się nawykiem wszystkich domowników" - dodaje.
Popularyzacja wśród dzieci picia wody o właściwej jakości zdrowotnej to przede wszystkim „misja" dla rodziców, ale także zadanie dla placówek edukacyjnych. Środowisko przedszkolne i szkolne jest niezmiernie ważnym miejscem kształtowania właściwych postaw i nawyków, dlatego w ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie cyklu lekcji w 1100 przedszkolach i 1100 szkołach w 40 miastach w Polsce. Ich założeniem jest zwiększenie wiedzy dzieci na temat zasad prawidłowego żywienia oraz wpływu wody na życie i zdrowie człowieka. Informacje o wodzie oraz zdrowym stylu życia dzieci zdobywać będą w towarzystwie Zdrojka - sympatycznego wodnego ludzika. Razem z nim odkryją skąd pochodzi woda, poznają jej właściwości i zastosowanie. "Warto pokazywać wodę w wielu aspektach, ciekawym kontekście, mówić o tym, jakie znaczenie ma dla nas i otaczającego świata. Woda jest ciekawa, daje wiele możliwości, ma wiele zastosowań. Woda to także radość i zabawa, dlatego też edukacja najmłodszych powinna być z nią połączona. Dzieci bardzo lubią bawić się wodą - nie tylko nad morzem czy jeziorem, ale również w domu. Mogłyby bez końca siedzieć w kąpieli w wannie czy godzinami przelewać wodę z jednego naczynia do drugiego. Zabawy te mają aspekt relaksujący i edukacyjny - pomagają poznać pojęcie objętości, związek pojemności naczynia z jego wielkością i kształtem" - mówi Anna Kosk, doświadczony psycholog i dyrektor Przedszkola Integracyjnego nr 247 na warszawskim Żoliborzu.
W akcję, której organizatorem jest Żywiec Zdrój S.A., włączyło się wiele uznanych instytucji. Patronat honorowy nad akcją edukacyjną w szkołach i przedszkolach objęło Ministerstwo Zdrowia, a patronat merytoryczny Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. Materiały edukacyjne kampanii uzyskały pozytywną opinię rzeczoznawców Ministerstwa Edukacji Narodowej. W program zaangażowała się również TVP 2, która objęła patronat medialny nad projektem. Akcję wspiera także sieć sklepów Smyk.