Kochasz, Chronisz, Zapobiegasz. Badaj swoje dziecko
2008/5/16 17:20:00
Kampania społeczno - edukacyjna na rzecz profilaktyki chorób u dzieci adresowana jest do rodziców i opiekunów dzieci do 16 roku życia. Szczególny nacisk położony jest na uświadomienie konieczności regularnych, systematycznych badań kontrolnych u dzieci i młodzieży.
Kampania Fundacji Orimari ma na celu edukację w zakresie profilaktyki chorób u dzieci. Rodzice, większość lekarzy, a także media szczególny nacisk kładą na opiekę nad dzieckiem do trzeciego roku życia. Tymczasem szalenie ważne jest, aby badania profilaktyczne były wykonywane co najmniej raz w roku także u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Oprócz pomiarów ciała i oceny ogólnego stanu zdrowia niezbędne jest co najmniej raz do roku wykonanie badań diagnostycznych oraz konsultacji lekarskiej umożliwiających wczesne wykrycie nieprawidłowości rozwoju dziecka, schorzeń oraz groźnych dla życia dziecka chorób. Okresowe badania analityczne, morfologia, badanie moczu monitorujące podstawowe funkcje organizmu to punkt wyjścia do fachowej konsultacji pediatrycznej, na podstawie której można zlecić, w razie potrzeby, dalsze badania diagnostyczne.
Jednym z elementów kampanii jest organizowana przy współpracy z Klinikami Medycznymi Lux Med akcja bezpłatnych badań oraz konsultacji pediatrycznych. W ostatni weekend maja w wybranych placówkach będzie można bezpłatnie wykonać podstawowe badania diagnostyczne oraz skonsultować je z doświadczonym lekarzem pediatrą. Wyniki badań, wywiad zebrany od rodziców oraz badanie ogólne pozwoli na ocenę stanu zdrowia dziecka i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości wskaże zakres szczegółowych badań.
Na podstawie badania dziecka z nadwagą oraz wywiadu zebranego od rodziców lekarz pediatra może zalecić badania diagnostyczne, takie jak oznaczenie poziomu TSH oraz hormonów tarczycy we krwi, które wykluczą niedoczynność tarczycy mogąca powodować zarówno zmiany metaboliczne, jak również zmiany w rozwoju psychoruchowym. Wywiad dotyczący chorób występujących w rodzinie może spowodować ukierunkowanie postępowania diagnostycznego w kierunku eliminacji schorzeń podlegających dziedziczeniu takich jak hiperlipidemie, alergie, nadciśnienie tętnicze. Lekarz pediatra na podstawie zleconego badania krwi może wykluczyć upośledzające prawidłowy rozwój dziecka schorzenia.
Wnikliwe badanie dziecka pozwolą na wykrycie wad postawy spowodowanych nieprawidłowością w rozwoju aparatu kostno-mięśniowego stóp zwanych potocznie płaskostopiem, zmianami w ustawieniu kręgów kręgosłupa skutkującego skoliozami oraz pozwoli na wskazanie przyczyn tych zmian.
Dokładne badanie węzłów chłonnych oraz obserwacja skóry dziecka ukierunkowana na poszukiwanie zmian takich jak zsinienia może spowodować podjęcie działań diagnostycznych. Badania morfologii krwi, jej krzepliwości oraz w razie potrzeby USG szyi i jamy brzusznej może wykluczyć lub pozwoli wykryć we wczesnym stadium choroby nowotworowe krwi lub dziedziczone anomalie w zakresie jej krzepnięcia.
Szczegółowo zebrany wywiad dotyczący dolegliwości dziecka oraz jego sposobu zachowań takich jak tor oddychania, łatwa męczliwość może wskazywać na przewlekłe zapalenie zatok lub przerost trzeciego migdałka, które mogą zostać potwierdzone lub wykluczone zaleconymi przez pediatrę badaniami takimi jak rentgen lub tomografia zatok, konsultacja laryngologiczna ect.
Wczesne i skuteczne leczenie wymienionych powyżej, najczęściej występujących schorzeń, może zapobiec znacznemu pogorszeniu jakości oraz skróceniu życia człowieka, którego rozwój w okresie dzieciństwa zaburzony został nie zdiagnozowanymi oraz nie leczonymi patologiami, a w przypadku rozpoznania chorób groźnych dla życia np. chorób nowotworowych, umożliwia rozpoczęcie leczenia w stadium które daje największe szanse na wyleczenie dziecka.
Ambasadorowie Kampanii to Anna Popek, Ewa Pacuła, Marek Kościkiewicz i Przemysław Saleta.