Opieka nad noworodkami w Polsce wymaga zmian. Neonatologia to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Postęp ostatniej dekady jest szczególnie widoczny w opiece nad wcześniakami z najmniejszą masą urodzeniową. Czy polska neonatologia podąża za postępem medycyny? Czy w naszym kraju leczy się najmłodszych tak, jak w innych krajach Europy? Co musi się jeszcze zmienić?
W Polsce rocznie rodzi się prawie 400 tys. dzieci. Opiekuje się nimi ponad 1300 neonatologów. Noworodki, zwłaszcza jeśli są urodzone przed planowanym terminem, bywają obciążone powikłaniami wcześniactwa. Jednak przy właściwej opiece oraz stymulacji często wyrównują różnice rozwojowe i doganiają swoich rówieśników urodzonych o czasie.
Większość noworodków rozpoczyna swoją drogę życiową na Sali Porodowej i w oddziale noworodkowym, gdzie wykonuje się wszelkie niezbędne procedury związane z postępowaniem z dzieckiem zaraz po urodzeniu. Pobyt w szpitalu dzieci urodzonych przedwcześnie może trwać nawet kilka miesięcy, a liczba realizowanych czasem bardzo skomplikowanych procedur bywa bardzo duża. Po wyjściu dziecka do domu, rodzice stają się „koordynatorami” dalszej opieki medycznej. Opieka teraz już poszpitalna obejmuje wizyty kontrolne u lekarzy specjalistów, profilaktykę zakażeń, stymulacje rozwoju itp. Aby rodzice mogli zrealizować wszelkie zalecenia lekarzy, które są przekazywane przy wypisie dziecka do domu, muszą mieć stworzone odpowiednie warunki umożliwiające odbycie niezbędnych wizyt u specjalistów. W tym zakresie konieczne jest prowadzenie szerokich działań edukacyjnych dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie – powiedziała prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
Polskie Towarzystwo Neonatologiczne opracowuje z gronem ekspertów „Program kompleksowej opieki nad noworodkiem”. Będzie to przede wszystkim kompendium aktualnej wiedzy dla wszystkich lekarzy, ale także dla decydentów, którym należy zasugerować, jakie zmiany powinny zostać wprowadzone w neonatologii, aby opieka nad noworodkiem zarówno w szpitalu, jak i po jego opuszczeniu była optymalna dla małych pacjentów. Wytyczne będą składały się z ok. 26 obszarów związanych z opieką nad nowonarodzonym dzieckiem. W tematach, gdzie standardy polskie odbiegają od europejskich zostaną wskazane kierunki zmian w systemie opieki zdrowotnej.