Narządy mowy zaczynają kształtować się jeszcze w życiu płodowym i tam rozpoczyna się ich pierwszy trening. W kolejnych miesiącach i latach mowa przechodzi różne etapy rozwoju. Nie skorygowana na czas wada wymowy u dziecka, nie ustąpi samoistnie z wiekiem. Bez fachowej pomocy pozostanie na całe życie. Jednak niezależnie od wieku można ją usunąć. Rodzice z dziećmi zgłaszają się do logopedy najczęściej dopiero po zasugerowaniu tego typu badania przez wychowawcę z przedszkola lub szkoły.
Na to jak mówi nasze dziecko, powinniśmy jednak zwracać uwagę już od najmłodszych lat. Jeżeli dziecko skończyło 3 lata i porozumiewa się głównie za pomocą gestów, nawykowo mówi przez nos lub też mamy obawy, że dziecko nie słyszy dobrze - powinniśmy udać się z nim do logopedy. Niepokojące jest również, kiedy trzylatek nie wymawia prawidłowo samogłosek, z kolei czterolatek głoski dźwięczne zastępuje bezdźwięcznymi, a pięciolatek zamiast [r] wymawia [l], [j] lub zamiast [sz] wymawia [s]. Czasami zdarza się, że dziecko powtarza pierwsza literę lub sylabę i sprawia wrażenie jakby się jąkało. Pamiętajmy, że logopeda pomaga nie tylko dzieciom, ale również osobom dorosłym, które chcą poprawić swoją wymowę.
Centrum Medyczne LIM w Warszawie i we Wrocławiu również we wrześniu będzie promować logopedię. W gabinetach pediatrycznych będą rozdawane kupony na pierwszą bezpłatną wizytę u logopedy. Następnie każda piąta z kolei wizyta będzie bezpłatna. Pacjenci otrzymają od lekarza specjalny karnecik, do którego będzie wpisywał on terminy wizyt.
Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»