kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Maluch na fotelu (dentystycznym)
2011/8/29 1:20:00

Wiertło, maska i dentysta w białym fartuchu to postrach niejednego dorosłego. Nic więc dziwnego, że wizyta u stomatologa to duży stres także dla dziecka. Często takie spotkanie kończy się krzykami i płaczem malucha. Możemy jednak tego uniknąć, jeśli przygotujemy naszą pociechę do tego, co może ją czekać w gabinecie.

Pierwsza wizyta u dentysty ma decydujący wpływ na kolejne. Lepiej nie odwlekać jej do momentu, gdy coś w uzębieniu dziecka nas zaniepokoi. Jeśli pierwsze spotkanie ze stomatologiem będzie miało charakter kontrolny, odbędzie się bez bólu i stresu, dziecko szybciej oswoi się z gabinetem, a do tego nabierze nawyku dbania o higienę jamy ustnej.

Dentystyczny pierwszy raz

Większość rodziców czeka z wizytą do ostatniej chwili i udaje się z dzieckiem do specjalisty dopiero, gdy pojawia się ból zęba. - To objaw świadczący o tym, że w jamie ustnej dzieje się już coś niedobrego. Najczęściej konieczny jest wtedy nieprzyjemny zabieg. W ten sposób w dziecku wyrasta przekonanie, że pobyt w gabinecie dentystycznym wiąże się z bólem i płaczem - mówi Anna Konieczna z poznańskiego Centrum Stomatologii Candeo. Kiedy więc odwiedzić stomatologa po raz pierwszy? - Najlepiej już wtedy, gdy pojawią się pierwsze mleczaki. Lekarz sprawdzi, czy ząbkowanie przebiega prawidłowo, a także poinformuje, jak czyścić dziąsła i zęby dziecka - radzi Anna Konieczna. Zarówno na pierwszą, jak i na kolejne wizyty dobrze umawiać się z pedodontą - to dentysta, który specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu zębów u dzieci i młodzieży. Do tego zna psychikę młodych pacjentów, dzięki czemu łatwiej mu zdobyć ich zaufanie oraz radzić sobie z ich strachem.

Przychodzi dziecko do dentysty...


Jeśli wybieramy się na pierwszą wizytę z kilkulatkiem, ważne jest, by w zrozumiały sposób opowiedzieć o tym, co będzie się działo w gabinecie. Można na przykład pobawić się z nim w stomatologa czy obejrzeć edukacyjną bajkę (na przykład „Doktora Ząbka"). Warto też najpierw wybrać się na wizytę adaptacyjną. Poznając urządzenia używane do leczenia i wymyślając dla nich zabawne nazwy dziecko oswoi się z dentystą i jego gabinetem.

Najodpowiedniejszą porą na spotkanie ze stomatologiem jest przedpołudnie, gdy dziecko nie jest śpiące ani zmęczone. Po wejściu do gabinetu dajmy maluchowi czas na oswojenie się z sytuacją i nowym miejscem. Możemy poprosić lekarza, by najpierw obejrzał nasze zęby. Pozwólmy dziecku siedzieć na naszych kolanach czy przytulać ulubioną zabawkę w trakcie badania. Ze względu na to, że szczególnie przerażający dla małego pacjenta może być dźwięk wiertła poszukajmy gabinetu, w którym podczas zabiegu można oglądać kreskówki. Pamiętajmy też o tym, żeby nie krzyczeć ani nie zmuszać dziecka do pokazania zębów dentyście. Jeśli pojawią się problemy, lepiej skrócić wizytę i umówić się na kolejną za jakiś czas.

Bez bólu i bez borowania


Łagodzić stres dziecka podczas wizyty u dentysty pomaga także nowoczesny sprzęt i metody stosowane przez stomatologów. Zmniejszyć ból, podobnie jak u starszych pacjentów, pozwala znieczulenie. Jednak uporanie się z niewielkimi ubytkami nie wymaga już ingerencji groźnego w oczach dziecka wiertła. - Z próchnicą, czyli najczęstszym problemem małych pacjentów, można poradzić sobie dzięki stosowaniu innych metod - wyjaśnia Anna Konieczna z Candeo. Kolorowe ślinociągi i wielobarwne plomby zakładane na zębach mlecznych - pomagają odwrócić uwagę od zabiegu.

Po wizycie dzielnemu malcowi należy się nagroda. Powinien on od swojego dentysty dostać coś na pamiątkę - może to być dyplom, order dzielnego pacjenta, dentystyczny rekwizyt czy próbka pasty do zębów - dzięki temu będzie mógł oswajać swój lęk „lecząc" zęby ulubionych zabawek.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dentysta, dziecko, konsultacje stomatologiczne, stomatologia dziecięca, zęby