kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Maluch nie dosłyszy? Idź z nim do surdologopedy
2013/8/23 0:50:00

Coraz więcej polskich dzieci ma problemy ze słuchem – wynika z badań Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Wpływ na tę sytuację ma nie tylko nadmierny hałas, ale też nieleczone infekcje ucha środkowego czy stany zapalane nosa i zatok. Dzieciom ze stwierdzonymi zaburzeniami i uszkodzeniami słuchu pomóc może terapia surdologopedyczna.

Nie słyszę cię mamo

Ze względu na to, że problem niedosłuchu dotyka najmłodszych, bardzo ważne jest, by rodzice nie przegapili pierwszych objawów choroby. – U dzieci do piątego miesiąca życia charakterystyczne objawy zaniku słuchu to na przykład brak gaworzenia czy brak reakcji na głośne dźwięki – mówi dr Justyna Leszka, surdologopeda, dziekan Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. – Maluszek wówczas najczęściej nie rusza się, nie mruży oczu lub nie budzi się ze snu pod wpływem hałasu – dodaje. Natomiast u dzieci starszych zaobserwować można wyraźną niezdolność usłyszenia tego, co się do nich mówi. Pociecha często prosi o powtórzenie pytań lub konsekwentnie nie odpowiada na nie. Ma ograniczone słownictwo, zwykle też nie słyszy cichych dźwięków takich jak na przykład tykanie zegarka. Najmłodsi z niedosłuchem mają często także problemy z koncentracją, są roztargnieni i rozkojarzeni, a ich mowa jest niewyraźna. – Dzieje się tak, ponieważ maluch uczy się mówić poprzez naśladowanie otoczenia. Gdy jego słuch nie jest wyraźny, ciężko mu odpowiednio wykształcić mowę – wyjaśnia dr Justyna Leszka. Takie objawy występujące u pociechy powinny skłonić rodziców do jak najszybszego kontaktu ze specjalistą z dziedziny logopedii.

Kim jest surdologopeda?


W przypadku niedosłuchu konieczne jest podjęcie terapii logopedycznej przy wsparciu surdologopedy. To specjalista, który posiada wiedzę umożliwiającą pomoc dzieciom z zaburzeniami i uszkodzeniami słuchu. Terapia pod jego okiem pozwala rozwijać sprawności językowe oraz korygować dźwięki, które są zniekształcane. – Surdologopeda uczy malucha mówić i rozumieć słowa, zdania i wyrażenia, a u większych dzieci stymuluje też rozwijanie umiejętność czytania czy pisania – mówi dr Justyna Leszka.

Ze względu na coraz większą powszechność tego problemu, powstają kierunki studiów, które przygotowują do pracy z dziećmi dotkniętymi zaburzeniami. – Surdologopeda może pracować z osobami z zaburzeniami słuchu, szczególnie z dziećmi. Wykorzystuje przeróżne metody terapii, aby pomóc niedosłyszącym komunikować się z otoczeniem – mówi dr Justyna Leszka. Absolwenci tego kierunku mogą pracować w zespołach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, przedszkolach, szkołach poradniach i wszędzie tam, gdzie znajdują się osoby niesłyszące i niedosłyszące. Surdologopeda ma nie tylko pomóc w odpowiednim kształtowaniu mowy, ale także dać dziecku poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i pewności siebie. – Udział i zaangażowanie rodziców w proces terapii mowy ma ogromne znaczenie dla jej powodzenia. Dobrze jest, gdy rodzice stosują się do zaleceń logopedy, współpracują z nim i systematycznie wykonują ćwiczenia. Dzięki temu dzieci dużo szybciej kończą terapię i skuteczniej pozbywają się zaburzeń – podsumowuje dr Justyna Leszka.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dziecko, niedosłuch, problemy ze słuchem, surdologopeda, terapia


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»