kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Młodzi Polacy głuchną
2009/4/14 15:20:00

Nawet przyszli muzycy psują sobie słuch - wynika z sondażu, którzy przeprowadziła polska redakcja miesięcznika Reader's Digest. Młodzi Polacy nie różnią się od rówieśników w Europie, 2/3 z nich słucha muzyki z przenośnych odtwarzaczy przez słuchawki douszne zbyt głośno. W efekcie dzisiejsze 20-latki w wieku lat 30 będą miały słuch 70-latków - alarmują specjaliści.

Z badań wynika, że co szósty 7-latek ma uszkodzenia słuchu i więcej niż co piąty uczeń szóstej klasy. Co gorsza ponad 50% rodziców nie zauważyło, że dzieci mają kłopoty ze słuchem. Hałas - drogowy, uliczny, w pracy i w domu - jest wszechobecny. W strefie hałasu, który przekracza 70 decybeli, czyli próg szkodliwości, żyje więcej niż 2/3 z nas.

Niestety, świadomość społeczna wagi problemu jest bardzo niska. Z sondażu redakcyjnego wynika, że najbardziej narażeni na utratę słuchu Polacy, młodzież w wielu 12-16 lat, nie wiedzą, ile decybeli może uszkodzić delikatny zmysł słuchu i jakie ryzyko niesie nastawianie na maksimum głośności odtwarzaczy. Nawet uczniowie szkoły muzycznej, którzy mają w tej dziedzinie znacznie większą od przeciętnej wiedzę, aplikują sobie w słuchawkach muzykę „na maksa" (ale tylko pop, klasycznej słuchają cicho).

Ponad 10 milionów Polaków żyje w strefie hałasu, który przekracza 70 decybeli, czyli powyżej progu szkodliwości. Z badań Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (IFiPS) wynika, że prawie co szósty 7-latek ma uszkodzenia słuchu, w większości na skutek infekcji lub urazu. Niektóre grzechotki dla dzieci wydają dźwięki powyżej 60 decybeli. Uciążliwy hałas może być karany mandatem - nawet do 52,82 złotych za jeden decybel przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu przenikającego do środowiska.

Progi szkodliwości hałasu
- Poniżej 35 decybeli - nieszkodliwy.
- 55 do 65 decybeli - może powodować irytację.
- Powyżej 65 decybeli - próg szkodliwości, hałas wywołuje wymuszone zachowania agresywne.
- Do 85 decybeli to próg uszkodzenia słuchu.
- Do 130 decybeli - groźba trwałych uszkodzeń, innych dolegliwości i schorzeń.
- Powyżej 130 decybeli - próg bólu, powoduje trwałe uszkodzenia słuchu, a w wyniku wibracji uszkodzenia wewnętrznych organów.

Jakie to głośne?
- Śpiew ptaków - 40 decybeli
- Sprzęt AGD - 25-65 decybeli
- Orkiestra symfoniczna - 80 decybeli
- Rozmowa - 80 decybeli
- Ruchliwa ulica - 80 decybeli
- Zabawka-trąbka - 70-90 decybeli
- Odrzutowiec - 120 decybeli
- Wybuchy petard - 130 decybeli

Informacje: Reader's Digest


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: decybele, hałas, poziom decybeli, próg hałasu, szkodliwy hałas, słuch, utrata słuchu


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»