Gra na instrumentach staje się coraz częściej sposobem na rozwijanie umiejętności u małych dzieci. Już w przedszkolach wprowadza się zajęcia z udziałem muzyki, takie jak rytmika czy nauka gry na instrumentach.
„Muzyka bardzo korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Wpływa na niemal każdy obszar rozwoju dziecka. Dzieci łatwiej uczą się porozumiewania między sobą, łatwiej odnajdują się w grupie rówieśników. Dzieci bardzo pozytywnie odbierają zajęcia muzyczne, kochają je, kochają muzykę i dźwięki”, mówi Olga Baca z przedszkola muzycznego w Piasecznie.
Obcowanie z muzyką specjalnie dobraną do indywidualnych potrzeb przynosi wiele korzyści. Warto zatem już od najmłodszych lat dbać o prawidłowy rozwój dziecka, ucząc go gry na instrumentach. Umożliwia ona osiąganie ponadprzeciętnych wyników w nauce, a z jej pomocą łatwiej opanować matematykę i nauczyć się języków obcych
Zajęcia, podczas których dziecko uczy się grać na instrumencie muzycznym, pomagają przezwyciężyć trudności w czytaniu i pisaniu, uspokajają nadpobudliwe dzieci, a pobudzają te ze skłonnościami autystycznymi. Grając na instrumentach dzieci poznają tajniki rytmu, tempa, dynamiki, rozwijają swój słuch i wrażliwość artystyczną. Ćwiczenia, takie jak śpiewanie piosenek, słuchanie muzyki, gra na instrumentach, ćwiczenia poczucia rytmu czy zabawy muzyczno-ruchowe poprawiają koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową. Dodatkowo zajęcia w grupie sprzyjają integracji oraz usprawniają komunikację między dziećmi.
Muzyka pomaga również przedszkolakom z problemami. Dzięki niej można wpływać na system nerwowy małego człowieka i modyfikować jego zachowania. Podczas zajęć z wykorzystaniem muzyki uwalniane są negatywne emocje i napięcia. Granie na instrumentach pozwala zrelaksować się, poprawia psychofizyczną kondycję dziecka, przez co nastawienie do świata zmienia się na bardziej optymistyczne. Zajęcia z udziałem muzyki usprawniają w dziecku funkcje percepcyjno-motoryczne, wspomagają proces leczenia oraz rehabilitację.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »