Drugi rok z rzędu, w listopadzie, Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Fundacja Ronalda McDonalda podejmują działania nagłaśniające ogólnopolską kampanię społeczną na rzecz postępu w onkologii dziecięcej pn. „NIE nowotworom u dzieci". W dniach 21-23 listopada organizatorzy zapraszają rodziców i opiekunów dzieci w wieku 9-36 miesięcy do skorzystania z bezpłatnych, ultrasonograficznych badań profilaktycznych najmłodszych, które będą prowadzonew największych miastach Polski.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na znaczenie wczesnej wykrywalności w skutecznej terapii chorób nowotworowych. Organizatorom kampanii zależy, aby zagościła ona na stałe w listopadowym kalendarzu. Kluczową kwestią jest dotarcie z przesłaniem i zainteresowanie tematem jak największej liczby rodziców. W Polsce choroby nowotworowe rozpoznawane są we wczesnym stadium, dającym szansę na pełne wyleczenie tylko u 8 proc. chorych dzieci.W Europie Zachodniej odsetek ten jest dużo wyższy i wynosi ponad 25 procent. Wczesne wykrycie choroby nowotworowej to lepsze rokowania na pomyślne leczenie. „Dziecięcy nowotwór to choroba jak każda inna. Ale rodzice boją się wyniku badania i odwlekają moment jego wykonania. Nie wiedzą, że dla dzieci rak to nie jest wyrok. 90 proc. przypadków chorób nowotworowych u dzieci może być wyleczone" - mówi prof. Adam Jelonek, pediatra, prezes Fundacji Ronalda McDonalda. „Tymczasem nie zgłaszając się na badania, rodzice z lęku przed rakiem odbierają dziecku szansę na wyleczenie. Brak działania nowotworu nie usunie. Wręcz przeciwnie: u dziecka może urosnąć bardzo szybko. Dlatego rodzice odgrywają bardo ważną rolę w diagnozowaniu chorób, bo widzą zmiany w zachowaniu dziecka. Warto, żeby przy okazji przewijania lub kąpania zwracali uwagę, czy np. w obrębie jamy brzusznej, szyi nie pojawiają się niepokojące zmiany. Są też inne objawy, których nie powinni bagatelizować: senność, rozdrażnienie, drżenie mięśni kończyn, dziecko nie przybiera na wadze. Jeśli u dziecka można zaobserwować takie niepokojące objawy, to trzeba jak najszybciej iść do lekarza. Na ekranie monitora widać już kilkumilimetrowe guzki, torbiele czy zwapnienia. Badanie USG pozwala szybko sprawdzić, czy u dziecka nie ma zmian, także tych, które nowotworem nie są." - dodaje.
W dniach 21-23 listopada, w ramach tegorocznej akcji, organizatorzy zaprosili rodziców i opiekunów dzieci w wieku 9-36 miesięcy do skorzystania z bezpłatnych, ultrasonograficznych badań profilaktycznych najmłodszych. Są one prowadzone w 11 ośrodkach onkologicznych: w Białymstoku, Bydgoszczy, Chorzowie, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Zabrzu. Dodatkowo z oferty badań będzie można korzystać w Warszawie w dniach 17-23 listopada w specjalistycznym ambulansie medycznym Fundacji Ronalda McDonalda. Badania ultrasonograficzne są całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Są realizowane wg standardów medycznych określonych przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne. Po zakończeniu badania rodzice otrzymają wyniki badań oraz ewentualne porady lekarskie. Jednym z elementów kampanii jest publikacja wydawnictw skierowanych do rodziców. Ze środków fundacji sfinansowano została między innymi książka pt. „Przejść przez chorobę nowotworową dziecka" pod redakcją prof. Jerzego Kowalczyka.
Więcej na:
Fundacja Ronalda McDonalda
Oprac: Aleksandra Dudzisz