W maju ruszyła 3. edycja programu „Nadzieja dla serc", skierowanego do dorastających pacjentów z chorobami serca oraz po przebytej operacji wrodzonej wady serca.
W ramach organizowanego wspólnie przez polską firmę farmaceutyczna Adamed oraz Fundację Marka Kamińskiego programu obędzie się cykl bezpłatnych dwudniowych warsztatów dla młodych osób z problemami kardiologicznymi z 16 miast Polski.
Prawie 80% dorastających osób po przebytej operacji wrodzonej wady serca chce wykonywać kontrolowany wysiłek fizyczny - wynika z badań przeprowadzonych wśród uczestników 2. edycji programu. Dlatego głównym celem warsztatów jest wsparcie dorastających pacjentów wkraczających w dorosłość, w prowadzeniu aktywnego życia. Nacisk w programie jest położony na znaczenie stosowania kontrolowanego wysiłku fizycznego w procesie rehabilitacji po operacji wrodzonej wady serca. Elementem programu są także działania ukierunkowane na informowanie rodziców i opinii publicznej nt. sposobów wsparcia młodych osób z problemami kardiologicznymi we wkraczaniu w dorosłość.
Uczestnicy warsztatów rekrutowani z poszczególnych miast zostaną przewiezieni do Gdańska, gdzie będą przeprowadzone badania oraz zajęcia. Warsztaty odbędą się w następujących terminach: · 30 - 31 maja 2009 r.
· 18 - 19 września 2009 r.
· 23 - 24 października 2009 r.
· 20 - 21 listopada 2009 r.
Warsztaty złożone są z dwóch części. Pierwsza z nich to zajęcia psychologiczne oraz rozwoju osobistego. Druga część to blok medyczny obejmujący naukę podstawowych zasad rehabilitacji kardiologicznej oraz badania medyczne stanu zdrowia i wydolności fizycznej. Na podstawie badania oraz bezpośredniej rozmowy z lekarzem kardiochirurgiem i rehabilitantem każda osoba otrzyma zestawienie najważniejszych zasad kontrolowanego wysiłku, a także plan spis zasad bezpiecznego obciążenia wysiłkiem fizycznym.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Aby w nich uczestniczyć należy pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony i wypełniony przesłać do Fundacji Marka Kamińskiego.