Z badań dotyczących używania przez młodzież środków psychoaktywnych wynika, że w porównaniu do lat ubiegłych coraz mniej uczniów pali papierosy i zażywa narkotyki, ale znacznie wzrosło wśród nich spożycie alkoholu. Badania przeprowadziło Centrum Badania Opinii Społecznej.
W porównaniu z rokiem 2003, kiedy przeprowadzono poprzednie badanie, liczba uczniów palących papierosy spadła z 31 do 22%, a zażywających narkotyki z 24 do 15%. Uzyskane wyniki badań nie potwierdziły obiegowej opinii o tym, że młodzież na masową skalę zażywa narkotyki: zdecydowana większość badanych (85%) deklaruje, że w ciągu roku poprzedzającego badanie nie eksperymentowała z narkotykami. W 2003 roku niemal połowa badanych wiedziała, od kogo lub gdzie można kupić narkotyki. Obecnie liczba „dobrze poinformowanych" uczniów spadła: ostatnie badanie pokazuje, że co trzeci uczeń wie, gdzie można zdobyć nielegalne substancje psychoaktywne.
Jak pokazują wyniki ostatniego sondażu, podobnie jak w roku 2003 najbardziej rozpowszechnioną wśród młodzieży szkolnej używką okazały się napoje alkoholowe. W ciągu miesiąca poprzedzającego ostatni pomiar 75% uczniów przynajmniej raz piło piwo, 54% - wódkę i inne mocne alkohole, a 29% - wino. Autorzy badania zaobserwowali, że picie mocnych alkoholi deklaruje 70% uczniów, których matka na stałe lub sezonowo przebywa poza granicami kraju, 60% badanych, których ojciec wyjeżdża do pracy i 57% uczniów, których oboje rodzice przebywają poza granicami kraju w celach zarobkowych.