Witajcie w domuZanim nowy członek rodziny zjawi się w domu, wszystko musi być przygotowane na jego przybycie. Stworzenie mamie i dziecku komfortowych warunków w miejscu, w którym będą wspólnie spędzać dużo czasu, jest kwestią kluczową dla dobrej organizacji dnia. Oprócz akcesoriów pielęgnacyjnych i ubranek, nieocenione okażą się proste przedmioty, które ułatwią wykonywanie rutynowych obowiązków – przewijak, wanienka, leżak, materac, komoda, wózek, fotelik samochodowy i wiele innych.
Misja: przewijanieNoworodek wymaga zmiany pieluszki kilkanaście razy dziennie. Młodzi rodzice mają więc od samego początku mnóstwo okazji, aby do perfekcji opanować tę podstawową czynność. Jak się do tego zabrać? Istotne jest stworzenie kącika do przewijania – może to być przewijak lub odpowiednio przystosowana komódka. Nie warto rezygnować z tego ułatwienia – kręgosłup szybko zaprotestuje, jeśli będzie narażony na regularne pochylanie się nad maluchem znajdującym się na łóżku. Zanim zabierzemy się do zmiany, oprócz czystej pieluszki, przygotujmy również:
- mokre chusteczki oczyszczające
- ręczniki i ciepłą wodę (na większe zabrudzenia)
- maść lub oliwkę do pielęgnacji
- czyste ubranko (nawet jeśli to, które maluch ma na sobie, nie jest zabrudzone, może się zabrudzić w trakcie przewijania)
- worek i kosz, do których wyrzucimy brudną pieluchę (lub pachnące, jednorazowe woreczki na pieluszki, jeśli jesteśmy poza domem)
- agrafki i ceratkę, jeśli używamy pieluch z tetry
- ewentualnie zabawkę, którą zajmiemy dziecko (przewijanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności także dla niego)
Kolejne czynności nie są skomplikowane – najważniejsze, to dojść do wprawy i umiejętnie odczytywać zachowanie dziecka, a także reakcje jego skóry na materiały i specyfiki, których używamy podczas przewijania.
Zmiana pieluszki poza domemNawet najmłodszy bobas nie spędza całego dnia wyłącznie w domu – z dzieckiem wychodzi się zarówno na spacery, jak i na przykład z wizytą do znajomych. Wówczas zmiana pieluszki może sprawić nieco więcej problemów. W okolicznościach „plenerowych”, oczywiście jeśli otoczenie i temperatura na to pozwoli, możemy wykorzystać do przewijania odpowiednio przystosowaną ławkę. W pomieszczeniach jest łatwiej: w wielu miejscach publicznych, np. w restauracjach, jest wydzielona specjalna przestrzeń, gdzie można wygodnie przewinąć malucha. Jeszcze swobodniej można się poczuć w gościnie u znajomych: z pewnością zadbają o swoich gości i zaproponują odpowiednie miejsce do zabiegów pielęgnacyjnych. Po doprowadzeniu pupy maluszka do stanu nienagannej czystości pojawia się problem: co zrobić z brudną pieluszką? W domowych pieleszach zazwyczaj mamy pojemnik, którego zawartość regularnie opróżniamy, poza domem – nie zawsze istnieje możliwość wyrzucenia pieluszki w taki sposób, żeby jej zapach nie przeszkadzał otoczeniu. W takich sytuacjach sprawdzą się pachnące woreczki na pieluszki, które skutecznie unieszkodliwią wszelkie wydobywające się aromaty.
Pojawienie się niemowlęcia potrafi wywrócić do góry nogami życie każdej rodziny, a czynności związane z jego pielęgnacją wpisują się na stałe do harmonogramu dnia. Jednak nawet zmiana pieluszek może być lekka, łatwa i przyjemna, gdy wspomożemy się użytecznymi gadżetami.