Właśnie dowiedziałaś się, że Twoje dziecko będzie musiało nosić okulary i ta diagnoza Cię przeraża? Wcale nie musi tak być. Wcześnie wykryta wada wzroku i odpowiednio dobrane okulary dla malca to poprawa komfortu życia. Na co zwrócić uwagę przy doborze okularów dziecięcych.
Zwykle najwięcej uwagi poświęca się oprawkom. Oczywistym jest, że muszą być wygodne, dostosowane do wieku malucha i estetyczne. Oferta salonów optycznych w tym zakresie jest na tyle bogata, że znalezienie tych idealnych, pasujących do delikatnej twarzy dziecka, nie powinno nastręczać trudności. Najlepszym rozwiązaniem dla kilkuletniego dziecka są oprawki z miękkiego tworzywa, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niektóre można nawet swobodnie wyginać! Należy zwrócić uwagę na to, czy nie ocierają noska, skroni i uszu malucha. Jeśli pojawią się jakieś zaczerwienienia konieczna będzie wizyta u optyka, który odpowiednio je dopasuje. Niestety mniejszą uwagę przy zakupie okularów zwraca się zwykle na montowane w nich soczewki. To duży błąd, bo to one są tak naprawdę najważniejsze. Warto dopytać optyka, jakie właściwości mają polecane przez niego soczewki, z jakiego materiału zostały wykonane, czy posiadają powłokę antyrefleksyjną i czy chronią oczy przed promieniowaniem UV.
Liczy się wytrzymałość
Twoja pociecha jest bardzo aktywna? Dużo czas spędza na dworze i placu zabaw? Nietrudno o potencjalne uderzenia i upadki. Mogą zdarzyć się także podczas zajęć sportowych w przedszkolu lub szkole. Dlatego też warto zwrócić uwagę na wytrzymałość soczewek, która jest szczególnie istotna w przypadku okularów przeznaczonych dla najmłodszych. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się soczewki wykonane z materiału Trivex np. PNX Kids marki Hoya. Są one bardzo wytrzymałe - wytrzymują uderzenie stalowej kuli o wadze 1 kg, upuszczonej z wysokości 1,2 m. Stalowa kula odbija się od powierzchni soczewki, nie powodując jej pęknięcia. Soczewki nie pękają nawet pod naciskiem 60-80 kilogramów, a jednocześnie są bardzo lekkie, co ma dla dzieci ogromne znaczenie. Dzięki lekkim soczewkom okulary nie będą przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu, a także w aktywności sportowej.
Bez filtrów ani rusz!
Dzieci często przebywają na świeżym powietrzu. W tym czasie ich oczy narażone są na szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych. I to nie tylko w lecie, ale przez cały rok! Konsekwencje nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV mogą być naprawdę poważne, tym bardziej, że oczy dziecka są wyjątkowo wrażliwe. Soczewki okularowe wykonane z materiałów o indeksie wyższym bądź równym 1.53 gwarantują nam pełną ochronę przed promieniowaniem UV. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na soczewki w indeksie 1.50, warto upomnieć się wówczas o dodatkowy filtr UV 400, który zapewni nam 100% ochronę. Powłoka antyrefleksyjna
Wybierając okulary dla dziecka, koniecznie należy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej powłoki antyrefleksyjnej. Jej podstawowym zadaniem jest redukcja odbicia światła od powierzchni soczewek. Dzięki temu więcej światła przechodzi przez soczewkę, co sprawia że lepiej i bardziej kontrastowo widzimy. Poza swoim standardowym działaniem powłoka antyrefleksyjna pełni szereg dodatkowych funkcji: ułatwia czyszczenie soczewek, zabezpieczając je przed wodą, kurzem i brudem, zwiększa ich odporność na zarysowania, a w przypadku powłok specjalistycznych takich jak BlueControl i UV Control, pełni dodatkowe funkcje ochronne. To musi się udać!
Zanim dziecko przyzwyczai się do noszenia okularów, może minąć trochę czasu. Będzie o nich „zapominało”, gubiło i pewnie nie raz zdejmie je, gdy tylko się odwrócisz. W takich sytuacjach musimy wykazać się stanowczością, konsekwencją i pewnie dużą pomysłowością. Od samego początku warto nauczyć dziecko, jak dbać o okulary. Przypominajmy maluchom o tym, że nie wolno ich zostawiać na podłodze, kłaść soczewkami do dołu a także pożyczać koleżankom lub kolegom. Najważniejsze jest badanie
Pamiętaj, że im wcześniej wykryje się wadę wzroku u dziecka i im szybciej zacznie ono nosić okulary, tym szybciej poprawi się jego komfort życia. Problemy ze wzrokiem mogą mieć nie tylko wpływ na aktywność fizyczną dziecka, ale także leżeć u podstaw problemów w nauce. Niejednokrotnie zdarza się, że zdiagnozowana dysleksja odchodzi w niepamięć w momencie gdy dziecko zaczyna nosić okulary. Pierwszym krokiem na drodze do dobrego widzenia jest wizyta u specjalisty – w tym wypadku optometrysty. Optometrysta specjalizuje się w badaniu wad refrakcji, czyli mówiąc popularnie „wad wzroku”. Podczas badania wykonuje szereg testów i pomiarów, które stanowią dla przyszłego użytkownika okularów gwarancję tego, że będzie dobrze widzieć. Jeśli podczas badania wzroku zauważy jakąś nieprawidłowość, wówczas kieruje na badanie do okulisty . Wybór właściwego specjalisty jest bardzo ważny, ponieważ nawet najlepsze i najbardziej zaawansowane soczewki okularowe nie zagwarantują naszemu dziecku dobrego widzenia, jeżeli badanie wzroku zostało źle przeprowadzone.
Jeżeli masz obawy, że wizyta w salonie optycznym może być dla dziecka stresująca, dobrze jest wybrać salon dedykowany wyłącznie małym klientom. Odpowiedni wystrój i przyjazna atmosfera rozładują napięcie, a wybór okularów okaże się niezwykłą przygodą.