kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Plansza, która łączy
2006/12/12 11:50:00

Psychologowie alarmują: zanikają więzy rodzinne, mamy coraz gorszy kontakt z własnymi dziećmi, nie potrafimy się porozumieć. Spędzamy razem zbyt mało czasu, aby dobrze się poznać, a bez tego nie może być mowy o prawdziwej wspólnocie, jaką powinna tworzyć rodzina. Nawet jeśli uda nam się wygospodarować wolny weekend czy choćby jedno popołudnie spędzamy je zazwyczaj przed telewizorem albo w zatłoczonym centrum handlowym, a to na pewno nie pomaga w budowaniu więzi rodzinnych. Dzieci pozostawione samym sobie szukają własnego sposobu na życie, zawierają nowe, nie zawsze pożądane znajomości, coraz bardziej oddalają się i od rodziców, i od wpajanych przez nich zasad.

Jak temu zaradzić? Specjaliści są zgodni: każda rodzina powinna znaleźć taki sposób spędzania wolnego czasu, który byłby interesujący dla wszystkich jej członków: i dorosłych i dzieci. Mogą to być wspólne wypady na basen czy wycieczki rowerowe, a w długie jesienne i zimowe wieczory warto sięgnąć po przeżywającą obecnie drugą młodość grę planszową.

Współczesne „planszówki” znacznie różnią się od tych, jakie wszyscy pamiętamy z dzieciństwa: są doskonale wykonane, trwałe, kolorowe, często zamiast zwykłych pionków zawierają małe figurki i mnóstwo dodatkowych akcesoriów. Praktycznie co roku pojawiają się nowe, coraz bardziej wciągające, często oparte na fabule najpopularniejszych gier komputerowych czy filmowych hitów. Polski rynek gier planszowych rozwija się bardzo dynamicznie, a światowe nowości w tej dziedzinie pojawiają się w naszych sklepach już w kilka dni po premierze.

Gry planszowe to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu. W odróżnieniu od gier komputerowych (w które gra się zazwyczaj samemu) umożliwiają one bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, rozwijają umiejętności planowania, negocjacji, rozwiązywania konfliktów. Dzieci grające razem z dorosłymi mają możliwość obserwowania ich w różnych, nawet najbardziej nietypowych sytuacjach, uczą się od nich sztuki radzenia sobie z emocjami i z porażkami. Gry planszowe są wolne od agresji, pozwalają na rozwiązywanie nawet zbrojnych konfliktów bez użycia siły, a jedynie za pomocą odpowiedniej taktyki i własnej pomysłowości. W czasie gry mamy okazję do rozmowy (nie tylko na temat aktualnej sytuacji na planszy) i lepszego poznania siebie nawzajem.

Wśród dostępnych na rynku gier familijnych są typowe gry planszowe, oparte na doskonale nam znanych zasadach poczciwego Chińczyka, ale i takie, które wymagają od nas innych umiejętności: zręczności, szerokiej wiedzy z różnych dziedzin, a nawet iście cyrkowej sprawności fizycznej. Zbliżające się święta są doskonałą okazją do sprawienia rodzinie prezentu w postaci gry, która ucieszy i dużych, i małych, a przy tym może być ciekawym i oryginalnym sposobem na spędzenie świątecznych dni. Oto kilka z tegorocznych „świątecznych hitów”:

1.„Settlers of Catan” („Osadnicy z Catanii”) – gra strategiczna przeznaczona dla osób od 10 roku życia, polegająca na budowaniu osad i miast na legendarnej wyspie Catanii. Wymaga od graczy umiejętności planowania i podejmowania wielu – często trudnych - decyzji. „Osadnicy z Catanii” to wielki światowy przebój, popularny nie tylko w całej Europie, ale i w Chinach czy Japonii.

2.„Ticket to Ride” to gra oparta na fabule znanej powieści J. Verne’a „W 80 dni dookoła świata”. Jej uczestnicy mają za zadanie odwiedzić koleją jak największą liczbę amerykańskich miast. Mogą przy tym blokować ruchy przeciwników i przejmować najlepsze trasy. Gra „Ticket to Ride” jest jedną z najwyżej ocenianych gier planszowych na świecie, a jej zasady są na tyle proste, że mogą w nią zagrać nawet 6 – latki.

3.„Wilki i owce” – gra roku 2003 we Francji ma wszelkie szanse na uzyskanie tego tytułu i w naszym kraju. Jest przeznaczona dla graczy od 7 lat, polega na zgromadzeniu na jednym polu jak największej liczby owiec i obronie ich przed wilkiem. Zasady gry są proste, ale rozgrywka bardzo wciąga!

4.„Monopoly” to jedna z najbardziej popularnych gier w Polsce i na świecie. Doczekała się już wielu naśladowców: „Eurobusiness”, „Monopoly Junior”, „Biznes po polsku”, „Monopoly Mundial” czy „Monopoly Disney”. W najnowszej wersji gry „Monopoly tu i teraz” można zostać właścicielem Stadionu Śląskiego, odwiedzić Puszczę Białowieską albo przejść się po Krupówkach, a pieniądze zastąpiono kartami kredytowymi.

5.„Jenga” (i jej polski odpowiednik „Wieżowiec”) to gra zręcznościowa składająca się z drewnianych klocków ułożonych w wieżę (3 klocki na piętro). Gracze na przemian wyciągają jeden klocek z dowolnego piętra wieży i kładą go na szczycie, uważając, by wieża się nie zawaliła. Zasady gry są na tyle proste, że można w nią grać nawet z bardzo małymi dziećmi i, co ważne, nie ogranicza liczby uczestników – można zagrać nawet całą, bardzo liczną rodziną.

6.„Spadające małpki” – to gra łącząca w sobie „Jengę” i popularne bierki. Pień palmy poprzetykany jest patyczkami i wypełniony figurkami małpek. Gracze wyjmują patyczki zgodne z kolorem wylosowanym za pomocą kostki, a to powoduje spadanie małpek. Wygrywa osoba, która zbierze ich najmniej. Gra jest bardzo prosta, można w nią grać nawet z trzy - czteroletnimi dziećmi, a jednocześnie bardzo wciągająca.

7.„Scrabble” to już klasyka gier. Z młodszymi dziećmi możemy zagrać w wersję „Scrabble Junior” lub polskie „Łamisłówka”. Gra nie tylko dla krzyżówkowiczów, poszerza słownictwo, pomaga w nauce ortografii.

8.„Twister” lub polski „Wygibajtus” to gra łącząca zabawę z gimnastyką, świetny sposób na spalenie nadmiaru świątecznych kalorii. Zapewnia mnóstwo śmiechu i „prawdziwe zacieśnienie więzów rodzinnych”.


()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dzieci, gry, gry planszowe, monopoly, scrabble, zabawa


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»