kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Próchnica plagą wśród przedszkolaków
2014/1/9 19:20:00

Tylko nieco ponad 20 procent polskich przedszkolaków ma zdrowe zęby. Niestety stan uzębienia pozostałej grupy dzieci przedszkolnych pozostawia wiele do życzenia – większość z nich ma próchnicę. Zęby 15 procent maluchów są tak zniszczone, że konieczne jest usuwanie aż trzech mleczaków. Ten stan ma przykre konsekwencje – w przyszłości może skończyć się wadami zgryzu czy problemami z prawidłowym rozwojem kości i mięśni twarzy.

W sumie w 2013 roku pod względem stanu uzębienia przebadanych zostało ponad 4200 przedszkolaków. W badaniach katowickiego Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji działającego na terenie Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej wzięły udział dzieci z 65 śląskich przedszkoli.

Przykład z góry

Jak wynika z badań „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej” zaledwie 45 proc. Polaków odwiedza dentystę dwa razy do roku, najczęściej nie są to kontrole, ale wyplenienie zęba lub jego usunięcie. Prowadzi to do kosztownego leczenia lub utraty uzębienia. W Polsce już nawet czterdziestolatkowie mają protezy, a połowa osób po 65. roku życia nie ma zębów wcale.

Dorośli zapominają nie tylko o dbaniu o swoje zęby, ale również zęby swoich pociech. Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia blisko połowa rodziców nie była ze swoim dzieckiem w gabinecie dentystycznym, a zaledwie 15 proc. zdaje sobie sprawę ze złego stanu zębów potomka.

Zęby przedszkolaka do wymiany


Zaledwie 26 proc. przebadanych maluchów miało zdrowe zęby. Jednak nawet wśród nich zdarzały się dzieci, u których pojawiały się przebarwienia wymagające kontroli lekarskiej. Znacząca większość, bo aż 73 proc. przedszkolaków ma próchnicę. Średnio jedno dziecko ma nią objętych aż 5 zębów.

- Bakterie z zębów mlecznych bardzo szybko rozprzestrzeniają się w całej jamie ustnej, więc przenoszą się z zębów mlecznych na stałe – mówi lek. Dent. Izabela Walawender z katowickiego Centrum Stomatologii Dziecięcej - Dzieci z zepsutymi zębami mlecznymi są bardziej narażone na próchnicę w zębach stałych, czasami zdarza się, że ząb stały wyrzyna się już z próchnicą.

Wśród przebadanych maluchów próchnica pojawiła się zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych. U 15% dzieci zęby są tak zniszczone, że wymagają one usunięcia. Średnio jedno dziecko ma, aż 3 zęby, które powinny być jak najszybciej wyrwane, aby bakterie nie przeniosły się na kolejne.

Mit nieważnego mleczaka


Usunięcie zęba, nawet mlecznego, to ostateczność. - Wciąż panuje błędny pogląd, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Wiele osób uważa że stanowią one jedynie etap przejściowy uzębienia – tłumaczy Izabela Walawender. - Natomiast spełniają one bardzo ważną funkcję dla rozwoju prawidłowego zgryzu – zajmują niezbędną przestrzeń do momentu pojawienia się w ich miejscu zębów stałych, a także stanowią dla nich pewnego rodzaju drogowskaz oraz punkt odniesienia. Przedwczesna utrata zębów mlecznych może skutkować nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów stałych oraz prowadzić do powstania wad zgryzu.

Utrata zębów wpływa również na upośledzenie funkcji żucia, co z kolei wpływa niekorzystnie na rozwój kości i mięśni twarzy dziecka.

Strony: [1] [2] następna »

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dentysta, dziecko, przedszkolak, próchnica, zęby, zęby mleczne


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»