kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

RPO o kardiochirurgicznym leczeniu dzieci
2008/11/10 9:20:00

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się minister Ewy Kopacz z prośbą o pilne rozpatrzenie problemów dzieci wymagających wysokospecjalistycznego, głównie kardiochirurgicznego leczenia i zagwarantowanie im możliwości pełnej realizacji ich praw do ochrony zdrowia.

Z danych Klubu Kardiochirurgów Polskich wynika, że w ciągu roku wykonuje się operacje serca u 2,2 tys. dzieci, a należałoby je przeprowadzić u 3 tys. małych pacjentów. Mimo ubiegłorocznych apeli rzecznika o pilne podjęcie systemowych kroków zaradczych w polityce zdrowotnej państwa nadal część dzieci jest pozbawiona właściwej opieki i leczenia, co zmusza ich rodziców do szukania pomocy za granicami kraju.

W czerwcu tego roku kardiochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu informowali o wielotygodniowych opóźnieniach w wykonywaniu zabiegów operacyjnych ratujących życie i zdrowie dzieci - głównie z powodu braku specjalistycznych stanowisk leczenia pooperacyjnego zaopatrzonych w monitor i respirator. W Wielkopolsce - z powodu braku pielęgniarek i anestezjologów - ciężko chore dzieci czekają na operację serca nawet cztery miesiące. Wydłuża się również kolejka do pilnych operacji w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Mimo doposażenia polskich klinik, jakiego dokonała m. in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, specjaliści z Klubu Kardiochirurgów Polskich twierdzą, że w Polsce wciąż nie można w pełni wykorzystać ich wiedzy i doświadczenia. Konieczne jest ich zdaniem m.in. pilne zwiększenie liczby stanowisk intensywnej terapii kardiochirurgicznej oraz zwiększenie zatrudnienia pielęgniarek i anestezjologów.

Na początku listopada w mediach pojawiła się informacja, że liczba wykonywanych u dzieci operacji serca może się zmniejszyć nawet o połowę, bo Ministerstwo Zdrowia zmieniło zasady ich finansowania. Do tej pory za same operacje płaciło Ministerstwo Zdrowia, a za pobyt dziecka w szpitalu - NFZ. Według nowych zasad operacje będą finansowane wyłącznie przez Fundusz, który - zdaniem specjalistów - płaci najczęściej dopiero pod koniec roku i mniej, niż wynosi rzeczywisty koszt zabiegów. Nowy system rozliczeń powoduje, że np. warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka traci co miesiąc, w stosunku do poprzedniego systemu rozliczeń, 25 procent środków na leczenie szpitalne. W podobnej sytuacji znalazło się jeszcze ponad 20 wysokospecjalistycznych szpitali dziecięcych.

Wszystkie te problemy są zdaniem J. Kochanowskiego tylko jednym z elementów pogłębiającej się dysfunkcji systemu opieki zdrowotnej nad dziećmi w Polsce. Rzecznik przypomniał także, że prawo do ochrony zdrowia należy do podstawowych praw człowieka i jest chronione przez Konstytucję.


RPO
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: kardiochirurgia, operacje serca u dzieci, pediatria, wady serca u dzieci


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »