kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Rotawirus atakuje
2009/10/16 17:00:00

Rotawirus jest najczęstszą przyczyną ostrej biegunki. Szacuje się, że rocznie w Europie prawie 700 000, a w Polsce ok. 200 000 dzieci do 5 lat choruje na biegunkę rotawirusową. Szczyt zachorowań przypada na sezon jesienno-zimowy i wiosnę, czas więc przygotować się do obrony.

Oprócz biegunki, rotawirusy powodują wymioty i słabą gorączkę. Objawy te mogą spowodować znaczne odwodnienie organizmu, co stanowi duże zagrożenie dla życia dziecka. "Biegunka jest poważnym zagrożeniem zdrowia dla dziecka, którego odwadniający się organizm może tracić nawet do 10% swojej masy w czasie pierwszych godzin jej trwania. Odwodnienie prowadzi do szybkiej utraty soli mineralnych i zagęszczenia krwi, które z kolei może powodować niedokrwienie mózgu, nerek czy wątroby. Dla bardzo małych dzieci biegunka może być nawet zagrożeniem życia"- mówi dr n. med. Małgorzata Gołkowska, lekarz pediatra z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Pierwszym i najważniejszym etapem leczenia biegunki jest szybkie i skuteczne nawodnienie. Rotawirusy cechuje duża zakaźność, przez co na ogół choroba dotyka całą rodzinę, choć najtrudniej skutki zakażenia znoszą najmłodsi. Poważnym problemem jest również żywienie dzieci w biegunce.

Infekcja rotawirusowa rozwija się bardzo szybko - zazwyczaj objawy pojawiają się w ciągu 24-48 godzin od chwili kontaktu z wirusem. Nagle u dziecka pojawiają się wymioty, biegunka i gorączka o różnym nasileniu (nawet do 40oC). Tym objawom mogą towarzyszyć bóle brzucha, osłabienie i złe samopoczucie. U dziecka mogą występować drgawki gorączkowe, jadłowstręt, objawy podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych. Biegunka oraz wymioty mogą być tak nasilone, że często prowadzą do gwałtownego i ciężkiego odwodnienia oraz istotnych niedoborów pierwiastków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka. Jeśli odwodnienie trwa dłużej, może dojść do zaburzeń świadomości i zatrzymania moczu. W takim przypadku jedyną drogą pomocy jest natychmiastowe umieszczenie dziecka w szpitalu.

Rodzice w łatwy i bezbolesny sposób mogą zapewnić maleństwu wczesną ochronę przed biegunkami rotawirusowymi, stosując doustną szczepionkę, która jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Szczepionkę można podać dziecku już od 6. tygodnia życia, jednocześnie z innymi podawanymi w tym czasie szczepionkami. Należy pamiętać, że cykl szczepień powinien zostać zakończony przed upływem 24-26 tygodnia życia dziecka.



()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: biegunka, gorączka, infekcja, odwodnienie, szczepienia przeciw rotawirusom, wymioty


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»