W ostatnim dniu roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z apelem o podjęcie działań na rzecz rodzin i dzieci, doświadczonych negatywnymi skutkami emigracji rodziców.
Według szacunkowych danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w 2007 r. w kraju było ogółem ponad 89 tys. uczniów, których przynajmniej jeden z rodziców przebywał za granicą. W tej liczbie więcej niż 20 tys. doświadczyło skutków wyjazdu obojga rodziców. Oznacza to, że na 1000 uczniów przypadało średnio 16 pozbawionych opieki. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka w 2008 r. wynika, że podczas nieobecności rodziców opiekę nad dziećmi najczęściej sprawuje rodzic pozostający w kraju, dziadkowie i starsze rodzeństwo. Niestety, część dzieci trafia do placówek opiekuńczo - wychowawczych. Długotrwałe wyjazdy obojga rodziców wywołują w dziecku poczucie opuszczenia i samotności. W przypadku dzieci w wieku szkolnym rozłąka z matką czy ojcem zniechęca je do nauki i zdobywania lepszych ocen. Z przeprowadzonych badań wynika również, że dzieci migrantów częściej uczestniczą w bójkach, dokonują kradzieży i innych czynów karalnych.
W listach skierowanych do Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzecznik Praw Dziecka wnosi m.in. o rozważenie możliwości zorganizowania szkoleń pracowników socjalnych, pedagogów i psychologów dotyczących trafnego i wczesnego wykrywania pojawiających się u dzieci trudności.