„STOP cyberprzemocy” – takim hasłem ruszyła w styczniu kolejna odsłona kampanii „Dziecko w Sieci”, poświęcona problemowi przemocy rówieśniczej z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych.
W odpowiedzi na wysoką skalę problemu cyberprzemocy w Polsce Fundacja Dzieci Niczyje w ramach kampanii społecznej „Dziecko w Sieci” przygotowała kompleksową akcję medialną i edukacyjną „Stop cyberprzemocy”. Od stycznia do końca marca 2008 roku w ogólnopolskich i lokalnych mediach pojawią się reklamy telewizyjne i prasowe zwracające uwagę na problem przemocy rówieśniczej z użyciem mediów elektronicznych i promujące działania Helpline.org.pl – projektu Fundacji Dzieci Niczyje oraz Fundacji Grupy TP, w ramach którego świadczona jest pomoc dzieciom w sytuacjach zagrożenia w Sieci. W ramach akcji przygotowany został również film edukacyjny, który wraz ze scenariuszami zajęć i plakatami będzie dystrybuowany w szkołach gimnazjalnych w całej Polsce. Materiały są również dostępne online na stronie www.dzieckowsieci.pl. Głównym partnerem kampanii „Dziecko w Sieci” i współorganizatorem akcji „Stop cyberprzemocy” jest Fundacja Grupy TP.
Akcja jest elementem programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”, realizowanego w Polsce przez Fundacje Dzieci Niczyje oraz NASK. Łukasz Wojtasik, Fundacja Dzieci Niczyje, koordynator kampanii „Dziecko w Sieci”, mówi: „Głównym celem akcji „Stop cyberprzemocy” jest uświadomienie dzieciom i młodzieży, że nawet pozornie niewinne żarty z użyciem mediów elektronicznych mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno dla ofiar jak i sprawców takich działań. Przygotowane materiały edukacyjne pozwolą na dyskusje o tym problemie w szkołach. Reklamy telewizyjne i prasowe kierujemy przede wszystkim do dorosłych. Chcemy ich uwrażliwic na problem cyberprzemocy – zwrócić uwagę na jego powszechność i specyfikę.” Wysoką skalę problemu cyberprzemocy w Polsce potwierdzają badania przeprowadzone przez Gemius S.A. dla FDN na początku 2007 roku. Wynika z nich, że ponad połowa młodych internautów doświadcza różnych form przemocy w Sieci. Często są to sytuacje potencjalnie niebezpieczne: 21% dzieci doświadcza poniżania, ośmieszania i upokarzania; 16% straszenia i szantażowania. 57% osób w wieku 12-17 była przynajmniej raz obiektem zdjęć lub filmów wykonanych wbrew ich woli. 14% dzieci zgłasza przypadki rozpowszechniania za pośrednictwem Internetu lub GSM kompromitujących je materiałów. Katarzyna Fenik, Fundacja Dzieci Niczyje, Helpline.org.pl opowiada: „Codziennie odbieramy w Helplinie.org.pl zgłoszenia dotyczące przypadków cyberprzemocy. Wiele z nich to bardzo poważne sytuacje wymagające natychmiastowej interwencji. Dzieci najczęściej proszą o usuniecie wulgarnych, ośmieszających je materiałów z Internetu. Upublicznienie takich treści to dla dziecka ogromny problem.”