kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Spokojny sen dziecka
2008/4/10 11:50:00

Sypialnia powinna być miejscem dającym ukojenie i spokój, gdzie dziecko odpoczywa po codziennych zmaganiach związanych z poznawaniem świata. Jednak dla wielu maluchów nocny wypoczynek kończy się zatkanym nosem, wysypką, swędzeniem lub czerwonymi załzawionymi oczami, a przez to jeszcze większym zmęczeniem.

Dlaczego objawy alergiczne u dzieci nasilają się w nocy? Odpowiedź jest prosta: ciepło i wilgoć wytwarzane w czasie snu, a także duża ilość złuszczonego naskórka zamieniają łóżko w raj dla roztoczy. Enzym (białko) używane przez roztocze do trawienia skóry jest źródłem najsilniejszych alergenów, które unoszą się przy każdym ruchu i są wdychane przez śpiące dzieci. Dodatkowym zagrożeniem dla małych alergików są nieodpowiednie detergenty stosowane do prania dziecięcej pościeli. Najlepszym przykładem są wybielacze optyczne zawarte w zwykłych proszkach do prania, których zadaniem jest wywołanie złudzenia, iż wyprana pościel jest bielsza niż w rzeczywistości. Substancje te osadzają się na pranej bieliźnie, a następnie na skórze śpiącego dziecka powodując alergię. Wysypka i świąd spędza sen z powiek zarówno dzieciom jak i wrażliwym na ich cierpienie mamom. Należy podjąć działania, które wyeliminują drażniące alergeny.
Kilka praktycznych rad dla mam, by mali alergicy mogli spać spokojnie:
Wietrz pokój dziecka otwierając okna codziennie rano i wywracaj pościel na drugą stronę. W ten sposób odświeżysz posłanie pozbywając się kurzu i roztoczy.

Zamień zasłony oraz firanki na rolety, w których nie gromadzi się kurz. Jeśli jednak w domu masz firany i zasłony, powinnaś je prać raz na 3 miesiące w temperaturze co najmniej 60ºC.

Jeżeli dzieci śpią na piętrowym łóżku, dziecko alergiczne powinno spać najwyżej.

Nałóż pokrowce przeciwroztoczowe na nowe, nieużywane materace, kołdry i poduszki. W ten sposób zabezpieczysz pościel, w której jeszcze nie rozgościły się roztocze. Pokrowce pierz dwa razy w roku używając np. proszku Jelp, który skutecznie usuwa wszelkie plamy i zabrudzenia, a jednocześnie jest produktem delikatnym i bezpiecznym.
Połóż dziecku bawełniane prześcieradło i koc. Materiał ten jest przyjemniejszy w dotyku niż syntetyczny czy wełniany. Materiały syntetyczne mogą powodować zwiększoną potliwość, wełniane podrażniają skórę oraz sprawiają większy kłopot podczas czyszczenia.

Pierz raz w tygodniu (w temperaturze co najmniej 60˚C) używając środków hipoalergicznych, które nie zawierają wybielaczy optycznych, rozjaśniaczy chemicznych, a także silnych substancji zapachowych.
Włóż kołdry i poduszki w poszwy przyjemne w dotyku, wykonane z flaneli oraz delikatnej bawełny. Pierz je raz w tygodniu w hipoalergicznym proszku w temperaturze co najmniej 60˚C. W niższej temperaturze przeżyją roztocza, chociaż spiorą się alergeny i nieżywe osobniki. Jeżeli pościel jest kolorowa, ozdobiona ciekawymi wzorami bądź wizerunkami bajkowych bohaterów, użyj hipoalergicznego proszku, który uchroni intensywne barwy. Bieliznę pościelową płucz wyłącznie w płynach z subtelną nutą zapachową, które sprawią, że ubrania będą miękkie, a przy tym nie wywołają podrażnień u małego alergika.

Do prania i płukania dziecięcej piżamki używaj produktów hipoalergicznych, przeznaczonych dla dzieci, a nie zwykłych proszków dla „całej rodziny”. Te mogą wywołać podrażnienia delikatnej skóry.
Gdy u małego dziecka pojawi się wysypka, warto nałożyć mu na noc bawełniane rękawiczki. Wówczas dziecko nie rozdrapie wysypki, a proces gojenia będzie szybszy.

Każda mama po zastosowaniu wyżej wymienionych rad może być pewna, że jej zmorzone snem dziecko jest bezpieczne. Spokojna noc pozwoli maluchowi na aktywną, wesołą zabawę oraz zdrowy rozwój w ciągu dnia.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: alergia, dziecko, pranie, sen


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»