Z kontroli przeprowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w bankach krwi pępowinowej wynika, że wszyscy przedsiębiorcy stosują w umowach postanowienia, które mogą naruszać interesy konsumentów.
Pobieranie krwi z pępowiny staje się w ostatnich latach coraz popularniejsze. W Polsce odpłatnym pobieraniem, preparowaniem i przechowywaniem krwi pępowinowej zajmuje się osiem banków krwi pępowinowej. UOKiK skontrolował stosowane przez nich wzory umów, w tym w szczególności treści umów i regulaminów. Kontrola wykazała, że niektóre z zawartych w nich zapisów mogą naruszać interesy konsumentów.
Zastrzeżenia Urzędu dotyczą przede wszystkim wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy, jeżeli nastąpiło ono na skutek okoliczności niezależnych od banku. W opinii UOKiK takie postanowienia umowne są niedozwolone.
Urząd zakwestionował również stosowanie w umowach postanowień ograniczających dochodzenie przez konsumentów swoich roszczeń i zwalniających banki z obowiązku zwrotu uiszczonych opłat w przypadku, gdy świadczenie nie zostanie spełnione. W niektórych umowach znalazły się także zapisy utrudniające konsumentom wypowiedzenie umowy w dowolnym czasie oraz dające bankom prawo do dysponowania próbkami komórek macierzystych w przypadku wygaśnięcia umowy lub jej rozwiązania z winy konsumenta. W opinii UOKiK takie postanowienie zezwala bankom na przeniesienie prawa własności komórek bez zgody rodziców.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »