Rozpoczęła się kampania „Przedmioty” fundacji Akogo?, której celem jest zwrócenie uwagi rodziców na niebezpieczeństwo, jakie grozi dzieciom biorącym do ust małe przedmioty. Zachłyśnięcie się nimi może doprowadzić do utraty przytomności i zapadnięcia w śpiączkę.
Hasło kampanii brzmi „Małe przedmioty nie są niebezpieczne w ręku dziecka. Niebezpieczne stają się dopiero w ustach”. Kampania ma wzbudzić czujność w rodzicach i opiekunach, a jednocześnie zachęcić do wsparcia finansowego ośrodka medycznego Budzik, budowanego przez Fundację. Dzieci – zwłaszcza te najmniejsze – poznają świat wszystkimi zmysłami, często więc biorą do ust różne przedmioty. Zagrożenie mogą dla nich stanowić małe przedmioty codziennego użytku lub zabawki, ale także kęsy pokarmu czy tabletki. Niepokojącymi objawami są: nagły kaszel, charczenie, wymioty, świsty lub inne niepokojące objawy w czasie oddychania, których wcześniej nie było. Nawet jeśli objawy częściowo ustąpiły, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może dojść do obrzęku dróg oddechowych, trzeba także sprawdzić, czy w drogach oddechowych nie zostały fragmenty ciała obcego.
Jak postąpić, gdy w naszej obecności doszło do zakrztuszenia się dziecka? Najpierw sprawdzamy, czy w ustach dziecka widać ciało obce i czy uda się je usunąć jednym delikatnym ruchem palca. Absolutnie nie wolno usuwać nic „na ślepo”, bo zazwyczaj kończy się to wepchnięciem ciała obcego jeszcze głębiej.
Jeśli do zakrztuszenia dojdzie u małego dziecka (do ok. 1 roku życia), ale kaszle ono efektywnie (płacze i słychać przepływ powietrza w czasie oddychania), należy je trzymać na rękach główką do góry, co ułatwi dziecku kaszel.
Jeśli dojdzie do kaszlu nieefektywnego (dziecko nie mówi, nie płacze, nie słychać ruchu powietrza), dziecko jeszcze jest przytomne, ale nie jest w stanie nabrać powietrza, należy usiąść, położyć niemowlę na swoim przedramieniu głową w dół i trzymając za żuchwę jedną dłonią, uderzać nasadą drugiej dłoni w okolicę międzyłopatkową 5 razy - mocne uderzenie może wystarczyć by dziecko wykrztusiło z tchawicy ciało obce. Następnie odwrócić je na plecy, sprawdzić czy nie widać ciała obcego w ustach, gdy nadal brak efektu, u leżącego dziecka na naszym przedramieniu uciskać klatkę piersiową w dolnej połowie mostka (5 razy) dwoma palcami, drugą ręką podtrzymując główkę. Czynności należy wykonywać na zmianę aż usunie się ciało obce, lub dziecko straci przytomność.
Jeśli do zakrztuszenia dojdzie u większego dziecka, ale kaszle efektywnie, należy zachęcać je do kaszlu.
Jeśli dojdzie do kaszlu nieefektywnego dziecko należy pochylić do przodu i 5 razy mocno uderzyć otwartą dłonią między łopatkami. Jeśli to nie pomaga, należy uklęknąć za dzieckiem, pochylić je do przodu, ułożyć swoje ramiona pod ramionami dziecka i objąć jego tułów. Jedną rękę należy zwinąć w pięść, objąć drugą ręką i 5 razy mocno ucisnąć nadbrzusze do góry i do siebie - w połowie odległości między pępkiem a końcem mostka. Należy to wykonywać na zmianę, po każdym cyklu 5 czynności kontrolować, czy nie doszło do usunięcia ciała obcego.
Jeżeli te czynności nie skutkują, dziecko sinieje oraz traci przytomność należy wezwać pogotowie i rozpocząć resuscytację.