W pierwszych miesiącach życia nasze pociechy narażone są również na powierzchowne zapalenie mieszków włosowych (gronkowcowe), co może być wynikiem zaniedbań higienicznych, uszkodzenia naskórka w następstwie zwiększonej potliwości skóry, czy stosowania ciasnych ubrań.
U noworodków może pojawić się także wyprysk atopowy oraz wyprysk kontaktowy, będący efektem bezpośredniego działania na skórę wielu szkodliwych czynników pochodzących ze środowiska zewnętrznego (np. proszki, płyny do kąpieli, mydła, promieniowanie UV czy zanieczyszczenia). W każdym przypadku pojawienia się na skórze noworodka i niemowlęcia zmian, należy skontaktować się z lekarzem.
Do trzeciego roku życia skóra dzieci ma odmienną budowę niż u osób dorosłych – jest ona znacznie cieńsza i mniej sprężysta, a czynność wydzielnicza gruczołów potowych jest obniżona. Dlatego w tym czasie maluchy wymagają szczególnej ochrony przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W związku z tym, każdy rodzic powinien pamiętać, że profilaktyka podrażnień skóry dzieci polega na właściwej pielęgnacji, unikaniu kontaktu z substancjami drażniącymi, częstej zmianie pieluch i usuwaniu ze skóry resztek zanieczyszczeń.
Bardzo ważne jest także właściwe nawilżenie skóry, unikanie czynników drażniących (np. wełna) oraz odpowiednia temperatura otoczenia. Ubrania dziecka powinny być przewiewne, wykonane z materiałów naturalnych, prane w hipoalergicznym proszku do prania.