Dla wielu dorosłych wizyta w gabinecie stomatologicznym jest stresująca, 40 proc. Polaków nie chodzi do dentysty, bo się boi (dane z raportu „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej”). – Jeżeli dba się o zęby dziecka od najmłodszych lat, a pierwsza wizyta na fotelu stomatologicznym będzie kontrolną można uniknąć leku przedszkolaka przed dentystą – dodaje lek. dent. Kamila Gądek z katowickiego Centrum.
Kiedy powinno się zacząć dbać o zęby pociechy? Od momentu ich wyrznięcia, a nawet wcześniej - już niemowlakowi warto przemywać dziąsła gazikiem zamoczonym w wodzie przegotowanej. Jak tylko pojawią się pierwsze zęby konieczne jest mycie zębów dwa razy dzienne. Ważne, aby dobrać odpowiednią szczoteczkę i pastę do wieku dziecka. Jednak najbardziej istotna jest technika szczotkowania zębów. U dzieci również należy nitkować zęby.
- Warto u dziecka wyrobić nawyk prawidłowego mycia zębów – mówi lek. dent. Kamila Gądek - Jednak wiadomo, maluchy są niecierpliwe i niedokładnie wykonają tą czynność. Rodzice powinni bardziej czujnie sprawdzać poprawność mycia zębów przez ich dziecko. Maluchy można ustrzec przez próchnicą nie tylko przestrzegając zasad higieny, ale również wprowadzając do domowej kuchni zdrowe nawyki żywieniowe. Zmniejszyć ilość słodyczy i słodzonych napojów.
- Nie trzeba z nich całkowicie zrezygnować, jednak należy pamiętać, że lepiej jak dziecko zje cały batonik naraz i potem umyje zęby niż miałoby jeść go po kawałku przez cały dzień – dodaje lek. dent. Izabela Walawender. - Podjadanie słodyczy powoduje, że bakterie przez cały czas mają dostarczaną pożywkę w postaci cukrów, co sprzyja ich namnażaniu i rozwojowi próchnicy. Bardzo złym nawykiem jest również picie słodkich napojów na noc - oczywiście jeśli po wypiciu nie umyje się zębów.
Systematyczne wizyty u stomatologa dla dzieci, wczesna diagnoza oraz leczenie pozwalają utrzymać zdrowe zęby mleczne, a w konsekwencji zdrowe zęby stałe. Stomatologia dziecięca stosuje bezbolesne metody leczenia jak np. ozonoterapię, dlatego wizyta u dentysty nie musi wiązać się z dyskomfortem dla dziecka.
Top 10 zdrowego uśmiechu malucha!
1. Niech dziecko samo wybierze dla siebie pastę i szczoteczkę do zębów (oczywiście spośród tych dostosowanych do wieku dziecka). 2. Nudne szczotkowanie zębów można zamienić w rodzinna zabawę. 3. Codzienne mycie zębów niech maluch odznacza kolejnymi naklejkami w kalendarzu. 4. Zamiast batona lepiej zaproponować dziecku zdrowe przekąski (owoce, warzywa). 5. Zdrowiej na deser i podwieczorek podawać produkty, które nie obklejają zębów. 6. Warto wyrobić u dziecka nawyk picia wody - woda nie tylko płucze zęby, ale również oczyszcza organizm. 7. Zanim pojawi się próchnica lub ból należy umówić się na wizytę u stomatologa. Wizyta kontrolna nie będzie nieprzyjemna, dzięki czemu kolejna nie będzie powodowała obaw. 8. Warto wybrać gabinet przyjazny dziecku lub klinikę ze stomatologią dziecięcą, otoczenie i wykfalifikowany do pracy z dziećmi personel zmniejszy stres. 9. Medal za odwagę, czyli nagradzanie za wizytę u dentysty. 10. Rodzice muszą dawać przykład i sami dbać o zęby.