4. Jeśli u maluszka pojawią się już „kolkowe” dolegliwości możesz ulżyć mu masażem, położeniem na brzuszku ciepłej (ogrzanej na kaloryferze lub żelazkiem) pieluszki lub ułożeniem na brzuszku (najlepiej na własnym brzuchu – pomoże tu zarówno ciepło twojego ciała, jak i bezpośredni kontakt niemowlęcia z mamą).
5. Niektóre mamy radzą sobie z kolką swoich pociech ogrzewając ich brzuszki… suszarką do włosów – przyjemne ciepło sprzyja ustępowaniu dolegliwości, a kojący szum silnika (niektóre dzieci go uwielbiają) uspokaja i usypia płaczącego malca. Należy jednak uważać, by strumień powietrza nie był zbyt ciepły.
6. W aptekach i sklepach zielarskich jest sporo specyfików przeznaczonych dla niemowląt cierpiących z powodu kolki: są to zazwyczaj preparaty ziołowe z wyciągami z kopru włoskiego, melisy lub rumianku. Warto kupować środki, które podaje się w kroplach, bo napojenie płaczącego z powodu ataku kolki malca dużą ilością herbatki jest prawie niemożliwe.
7. Jeżeli sposoby domowe nie działają, a twój maluch dalej cierpi z powodu kolki koniecznie porozmawiaj o tym z pediatrą – być może konieczne okaże się podanie dziecku odpowiednich leków.